Wpis z mikrobloga

Hejka Mirki z #astrofotografia
Mam pytanie odnośnie sprzętu. Chce przesiąść się z Dobsona na 150/750 na EQ3-2 z napędem. Głównie chodzi mi o sam montaż, jakie macie zdania, opinie. W większości forów zdania są różne, raz że montaż za słaby i żeby kupić EQ5 albo wyżej (dla mnie obecnie średnio dostępne), inni za to mówią że da się tym focić przy dobrym ustawieniu nawet do 60 sekund. Także za każdą opinie będę wdzięczny.
#teleskopy
  • 5
@Felerowski: Focić się da, aczkolwiek łatwo nie jest.
1. Newton na początek astrofoto jest moim zdaniem takim sobie pomysłem - problemy z kolimacją, problemy z wyważaniem, jeżeli mowa o 150/750 od SW to wyciąg jest raczej słaby. Do tego konieczny jest korektor komy.
2. EQ3-2 stabilny nie jest, jakoś wykonania - a co za tym idzie jakość prowadzenia może być losowa. Szczególnie w zestawie z aluminiowym statywem.
Ogólnie been there, done
@Mandulzz: Od dwóch lat bawię się w focenie planet, które ogarnąłem już w zadowalającym stopniu ale chce się właśnie przesiąść na coś co pozwoli mi jaśniejsze DS uwieczniać. Budżetu też nie mam jakiegoś oszałamiającego bo jest to 3k.
A jeszcze jakbyś mógł mi powiedzieć jaki w końcu montaż wybrałeś i jaki ten refraktor?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Felerowski: ja kupiłem używany neq6, używany ed80 i ostatnio spacecata.
W tym budżecie być może najlepszy byłby jakiś star tracker, dslr i obiektyw. Może udałoby się znaleźć sam używany montaż typu heq5 który na pewno byłby bardziej przyszłościowy niż eq3-2. Poszukaj na forach, tam pewnie są tematy o zestawie 150/750 i eq3.
Jeszcze jeden problem mi się przypomniał odnośnie 150/750 - nie wiem czy w Twoim do sobie też się z