Wpis z mikrobloga

Mam w pokoju dziecięcym szafkę otwartą z mdf lakierowanego- muszę skleić dwie płyty, zrobić szafkę i polakierować. Przeglądając realizacje ludzi zauważyłem różnicę między moją konstrukcją, a ich, a mianowicie chodzi o wieniec dolny i górny. W moim przypadku są dwa boki między które idą wieńce i półki i wkręty są widoczne od boku; w przypadku znalezisk wieńce z bokami połączone są tak, że wkręty są widoczne od góry. Która metoda jest poprawna dlaczego i kiedy ją stosować? #meble #meblarstwo #projektowaniewnetrz #stolarstwo
  • 5
@dejsss: Nie ma to specjalnego znaczenia. W meblach np kuchennych domyślnie szafki są skręcane od boków, w meblach pokojowych często można spotkać że boki spoczywają na wieńcu (jest też system mieszany, czyli na dole tak, a u góry tak). Kwestia estetyki. Ja zawsze robię, że wkręty z boku, a na górę widoczną dokręcany top.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dejsss: @marcel_pijak wg mnie znaczenie ma konstrukcyjne takie, że w pierwszym przypadku wkręty i kołki działają na ścinanie i mogą przenieść duże obciążenia, w drugim na wyrywanie. Duże obciążenie mogłoby wyrwać dolny element bo trzyma tylko tyle co gwint konfirmata.
Jeżeli nie chcesz po boku mieć widocznych połączeń trzeba zastosować mimośrody.
@pigoku: Tak, w sensie praw fizyki masz absolutną rację, ale jeżeli mówimy o szafkach wielkości np 72x60 cm - to tu nie ma to istotnego wpływu. W szafce kuchennej jak jest np na głębokości 51 cm 3 sztuki konfirmatów (lub teraz zamienników Wurtha), co już daje bardzo trwałe połączenie, a do tego na nóżce spoczywa bok i wieniec - to nie ma znaczenia. Stopki generalnie nawet w komodach też się kręci
marcel_pijak - @pigoku: Tak, w sensie praw fizyki masz absolutną rację, ale jeżeli mó...

źródło: comment_1590069917yjGxij01JF6juwdVnr7Exw.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@marcel_pijak: ano tak, ale ciężko mi się pozbyć nawyku inżynierskiego myślenia. Zawsze mam przed oczami tego kota "Andrzej to jebnie" :-)
No i biore poprawkę, że użytkownik powie to tylko na kieliszki, a potem jednak wsadzi tam 20 flaszek wódki...
Jeżeli to stoi na nóżkach to ok, ale jakie będą dalsze losy tej szafki kto to wie...
@marcel_pijak: @pigoku: My od 2 lat kręcimy wszystkie meble z wieńcami pełnymi, boki nachodzą na wieniec. Własnie z powodu tego, że przy mega ciężkich rzeczach, nie ma opcji, aby wkręt się poddał. Z drugiej strony, podstawą skręcania mebli jest to, żeby na wkrętach było jak najmniej sił :)
Jedyna wadą tego jest to, że jest jeden wymiar więcej w rozpisce, bo wieniec 60cm a półka 56,4cm :)