Wpis z mikrobloga

Siema czy jest ktoś w stanie mi poradzić na mój problem. Mianowicie na działce gdzie wybudowałem dom stał kiedyś inny budynek który został wyburzony . Został po nim jednak fundament z podpiwniczeniem bez stropu . Odgrzebałem więc tą piwnice do posadzki i chcę na to położyć 2 drogowe płyty betonowe żeby zrobić sobie kanał samochodowy . Ściany są z cegły a płyty zbrojone prętami 12 mm beton C30 . Po ułożeniu płyta wystawała by za obrys piwnicy ok 20 cm z każdej strony . Na środku idzie jeszcze dodatkowo dwuteownik który był elementem stropu przed wyburzeniem . TERAZ PYTANIE CZY TO JEBNIE? #budownictwo #budowadomu #budujzwykopem
wacek901 - Siema czy jest ktoś w stanie mi poradzić na mój problem. Mianowicie na dzi...

źródło: comment_1589918633zh8aJJWxLTlsFMBf8aKtXh.jpg

Pobierz
  • 26
  • Odpowiedz
  • 0
@murarz13 szczerze to już to odkopałem kosztowało mnie to mega dużo pracy bo piwnica była zasypana gruzem śmieciami i nie bardzo chce odstąpić od projektu ewentualnie mogę go jakoś zmodyfikować
  • Odpowiedz
@wacek901: Płyty betonowe to wygodne i szybkie rozwiązanie i jeśli rzeczywiście znajdziesz takie zbrojone prętami fi 12mm, to wytrzyma bez problemu, ale podparłbym ten dwuteownik dwoma słupami, bo płyty będą pękały.
Jeśli chcesz to zrobić fachowo, zaszaluj wewnątrz słupy, zrób szalunek, zbrojenie i wylej 'strop'.
  • Odpowiedz
  • 0
@czarny_i_zly też właśnie myślałem nad podparciem tego 2 teownika filarami . Z takimi płytami niema problemu są dostępne od ręki nowe z wibroprasy po 360 PLN sztuka . Za wylewanie stropu bym się nie brał raczej ufam bardziej takim płytom niż własnej wylewce
  • Odpowiedz
@wacek901 płyty nie są do przewieszania. Jak sama nazwa wskazuje to płyty DROGOWE czyt. leżące całą powierzchnią na podłożu. Klasik płyta waży ponad 1t, dodaj samochód... To nie jest dobry pomysł. Dwuteownik może paść, ale równie dobrze poddać się może jego oparcie.
  • Odpowiedz
@inyourface: Zobacz jak są zbrojone te płyty, większość stropów ma zbrojenie jedynie na rozciąganie, płyty są zbrojone dwustronnie. Zwykle płyta ma ok. 12MPa na zginanie, zegnij ją w domowych warunkach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@wacek901 nie rezygnuj, teownik na plis obrys scian na plus. Jak się upierasz na plyty to ja bym jedynie przed położeniem plyt dal gęstej zaprawy na obrysie z cegieł i teowniku, wcześniej przygotowując to jak najbardziej w jednym poziomie, żeby plyty się na złamały. Chociaz ja bym sam lal strop, wyjdzie chyba nawet taniej, przecież pójdzie Ci maks 1m3 betonu
  • Odpowiedz
@wacek901: Może to złudzenie, zdjęcie przekłamuje, ale mam wrażenie, że ściany są lekko wyparte. Wczesniej, gdy piwnica była zasypana nie miało to może takiego znaczenia, ale w tym momencie nie masz stopu, poziomej przepony, która stęża ściany (czy belka coś daje trudno powiedzieć). Nie ma też docisku od wyższych kondygnacji. Osobiście bałbym się tam wchodzić, zwłaszcza że naziom jest obciążony. Sąsiad ma na tym samym poziomie piwnice?
  • Odpowiedz
  • 0
@dyzenteria tak sąsiad ma na tym samym poziomie piwnice . To złudzenie z tymi ścianami jeszcze nie oczyściłem ich z resztek tynku . Wcześniej był w tym miejscu podpiwniczony budynek gospodarczy nie było wyższych kondygnacji
  • Odpowiedz
@wacek901: No to pół biedy. Choć według mnie i tak powinien na to spojrzeć konstruktor. Na pewno konieczny jest wieniec obwodowy, nawet standardowy 4#12 i strzemiona #6/25, dla przeniesienia sił rozciągających na ściany usztywniające (min. 90kN), poprzeczne. Tak jest w starej polskiej normie murowej i tego bym się trzymał. Poza tym wyrównasz górną powierzchnię robiąc równy wieniec. Co do płyt drogowych, to jak kolega wyżej, nie jestem przekonany. Nie takie jest
  • Odpowiedz