Wpis z mikrobloga

Potrzebuję pomocy przy regulacji tylnej przerzutki (Sora R3000).

Zakresy górny i dolny wózka ustawiłem śrubkami L+H. Łańcuch nie spada przy wrzucaniu i pracy skrajnych biegów, więc zakładam, że wszystko jest ok.

Została kwestia dopieszczenia reakcji przerzutki na ruch manetką. Używam do tego śrub baryłkowych. Mój problem polega na tym, że biegi wchodzą w górę po 1 ale nie zawsze schodzą w dół po 1 (czasami brak reakcji, czasami skok o 2 zębatki).
Co robię źle? Wygląda to na zbyt duże napięcie linki, więc dokręcam baryłkę, ale ale wtedy biegi przestają wskakiwać do góry...

Pytanie nr 2. Mam 2 śruby baryłkowe sterujące tylną przerzutką - jedna przy samej przerzutce, druga przy manetce. Kiedy powinienem użyć pierwszej a kiedy drugiej, jest jakaś różnica?

#rower #rowery
  • 9
@reqq kiedyś miałem podobny problem, ale nie bawiłem się wtedy w regulacje sam. W serwisie rowerowym gość mi oprócz regulacji naprostował hak przerzutki i od tego czasu było git. Też Sora.
@reqq: Moze byc ze linka na najmniejszej zebatce ma zle naprezenie. Jak chcesz to zrobic samemu to proponuje tak:
1. Zrzuc na najmniejsza zebatke
2. wkrec barylke na maks po czym odkrec poltora albo 2 pelne obroty
3. odkrec linke, naciagnij ale tak zeby sie wozek nie przesunal, wtedy linka bedzie naprezona ale nie za mocno
4. skrec srube do linki i sprobj wrzucic drugie przelozenie, jezeli nie wskakuje albo zbyt
@reqq wymieniłeś linkę i pancerze? Czasami może być opór w pancerzu. Do góry idzie spoko ale potem w dół może blokować. Ewentualnie przesmarój lekko linkę - kropelka oleju i rozprowadź szmatka po lince.
@Twierdziel nie wymieniałem, rower nie jest stary, ma jakieś 2 lata i tylko kilka tys przebiegu więc nie widzę sensu wymiany. Wrzucę kilka kropel smaru pod pancerz i zobaczymy.
@reqq: Czy zmieniales polożenie śruby B regulujacej odleglosc zębatki przerzutki od największej zębatki kasety? U mnie pewne zmniejszenie tej odleglosci pozwolilo na ustawienie prawidlowej indeksacji.