Wpis z mikrobloga

Mirki lamerskie pytanie. Jak dobieracie parametry obróbki w zwykłych ploterach cnc, które nie są jakimś high endem np. do drewna, sklejki, mdf? Wiadomo z małym frezem nie ma problemu, bo jak jest za szybko to się złamie, ale generalnie (przynajmniej w moim wypadku) ciężko go stępić. Gorzej z większymi frezami.
Zajechałem w drewnie chiński frez o średnicy 1cm z jakąś powłoką titan frezując drewno, mdf z prędkością 2m/min, prędkość wrzeciona 16000-18000, zagłębienie 0,5cm. Jeśli wezmę jakiś kalkulator prędkości frezowania to oczywiście wyjdzie mi, że obroty powinny być o wiele mniejsze, dla mojej prędkości 2m/minuta wychodzi, że obroty powinny wynosić 5000, czyli zabraknie mi momentu na wrzecionie. Mogę spróbować 4m/minuta, ale oczywiście i tak zwolni na obrzeżach do około 2-3m/min, bo cudów z silnikami krokowymi nie ma. No i tak szczerze to jakoś nie widzę tego żeby frez 1cm, czyli mały bydlak szarpał dobrze przy posuwie 2m/min, zagłębienie 0,5cm i obrotach tylko 5000. Dodam, że frez był pewnie do metalu, ale oczywiście powinien wytrzymać dłużej niż wytrzymał...
Kupiłem frez do drewna i boję się go zajechać, myślicie, żeby spróbować 10.000 obrotów i posuw 4m/min? Czy macie jakieś inne patenty na to wszystko?
#januszecnc #cnc #frezowanie
  • 8
@tom1988: Jedyny parametr jaki właściwie nie jest zależny od maszyny/mocowania itp. to właśnie prędkość krawędzi tnącej (liczona z rpm i średnicy freza w m/min).
Więc wszystko możesz sobie pozmieniać poza RPM dla tego frezu, a już na pewno nie 4 razy więcej, bo nie ma siły, żeby to przeżył.
Jeśli brakuje mocy na wrzecionie, to musisz jechać wolniej
@smutna_rzodkiewka: Odnośnie śmieci w MDF o tym niestety wiem.

Mówisz o posuwie na ostrze (Fz)? Jak byś dobrał parametry do takiego frezu 10mm? Boję się trochę, że wrzeciono 2.2KW będzie mi zwalniać przy obrotach 10.000, w najgorszym wypadku frez pewnie prędzej przesunie materiał zanim się złamie, ale mogę się mylić.
@tom1988: Mówie o prędkości skrwawania w m/min(metryczne) albo sfm(upośledzone jednostki).
Imho 2.2KW powinno #!$%@?ć ten materiał aż miło. Ja na serwie 1.8KW napierdzielam 60mm głowicą w alu i spoko 1mm zbieram na pełnej szerokości i posuwie 1000mm/min
@smutna_rzodkiewka: Mam jeszcze jakiś niestępiony frez 10mm, który mogę potraktować jako frez do nauki i chyba po prostu go przetestuję tak jak piszesz. 2.2Kw to dużo, nie jestem ekspertem, ale z tego co czytałem to te wrzeciona uzyskują maksymalną moc właśnie przy wysokich obrotach, jak się je skręci do niskich to niestety słabną, plus jest problem z ich chłodzeniem (moje akurat chłodzone powietrzem, teknomotor 2.2kw), plus jeszcze jest problem z chłodzeniem
@smutna_rzodkiewka: Postaram się coś poczarować do dwóch tygodni, bo po długiej przerwie muszę kilka rzeczy przygotować.
Mam chińczyka do drewna 10mm, który nie był tani i dlatego szkoda byłoby mi go zajechać na wysokich obrotach, a z drugiej strony wiele razy widziałem różnicę przy frezach jedno ostrzowych, 3.175 łamały się przy posuwie 3m/min w drewnie przy obrotach 18000. Wiadomo, dochodziły do tego też wibracje, ale z "kalkulatora" powinny tyle dać rady