Wpis z mikrobloga

Hejka Mirki. Wymyśliłam sobie, że odnowię starą szafę. Od dawna mi to chodziło po głowie, a skoro nabrałam trochę stolarskiego skilla przy robieniu swojego łóżka i stołu, stwierdziłam że spróbuję z szafą xD. Ogólnie w złym stanie nie jest, kornik zjadł mały kawałek deski, parę dziurek po gwoździach jest, gdzieś jakis zaciek, wymienić uchwyty muszę - szafa w końcu jakieś 70-80 lat ma (nie wiem dokładnie, tata mówił że moja babcia pamiętała że była mała jak ktoś robił tę szafę, a babcia rocznik była '27 więc możliwe że szafa tyle bedize liczyć).
I tu moje zapytanie, jak się za to zabrać. Mam taki wihajster gdzie mogę założyć papier ścierny i robi brrrr i ściera. Jak zakleić dziurki? jak dobrać kolor szpachli? Drewno, z którego jest wykonana to chyba jesion.
Dębowy stół pomalowałam bezbarwną lakierobejcą z altaxa i efekt bardzo fajny był.
Poradzcie mirki
Wołam @sierzchula bo się zna na stolarce i coś może będzie wiedział ( ͡º ͜ʖ͡º) taguje też #meblarstwo #renowacjamebli #stolarstwo bo może też posłużą radą ( ͡ ͜ʖ ͡)
Pobierz Pan_Kot - Hejka Mirki. Wymyśliłam sobie, że odnowię starą szafę. Od dawna mi to chodz...
źródło: comment_1589220710NXPzp5jj2xmqMtWI0OOU8N.jpg
  • 14
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Pan_Kot: tyle pytań nazywasz skillem w stolarce? Proszę Cię.

Jesli chcesz szpachlowac to wpierw musisz zeszlifowac materiał do surowego drewna. Nastepnie zbierz czysty pył, wymieszaj go ze szpachlą i wypełnij ubytlo po szkodnikach. Oczywiście najpierw musisz miec całkowitą pewność że pasożyty już tam nie żerują ani nawet nie przebywają. Później sama wybierzesz kolor bejcy, lakieru, oleju czy innego dziadostwa. Pozdrawiam
@prut: śmieszkowałam o skillach... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
szpachlą w sensie poszukać jakiejś jesionowej? Czy bezbarwna? z boku szafy jest jakby pękniecie pionowo na całej długosci - takie cos tez by sie udalo zaszpachlowac?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pan_Kot: pęknięcia lepiej naprawiać chirurgicznie. Ale to wymaga rozebrania mebla i sklejenia peknietego elementu. Szpachla jesionowa, o ile to jesion, z tym ze szpachla zawsze bedzie widoczna jako wypelnienie. Jesli dany element jest mocno zjedzony również nalezy go wymienić, najlepiej drewnem o zbliżonym wieku lub możliwie jak najbliższym wiekiem
@prut: hmmm, muszę pomyśleć jak to zrobić, mam podobną drugą szafę ale chciałabym ja też odnowić pewnego dnia, zobaczę co wyjdzie w trakcie, narazie chcę ją zetrzeć tak jak mówisz a potem szpachla
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pan_Kot: rysunek drewna wystarczy :) ja nie mam skila w tej kwestii więc nie pomogę, ale dobrze sie tez upewnic czy to lite drewno czy fornir
ok, a to jest fornir? w sensie że jest kilka listew ze sobą polaczonych?


@Pan_Kot: tu masz panel klejony z listew. Fornir to jak bys np 1mm grubosci plat drewna przykleila na cala plaszczyzne.

Niestety Twoja wiedza jest niewystarczajaca do podjecia sie z powodzeniem tego zadania, a nikt po zdjeciach nie oceni co nalezy dokladnie z tym zrobic, bo taki mebel nalezy dokladnie sprawdzic a wiele aspektow mowiacych o jego stanie