Wpis z mikrobloga

Z Czech mały skok w kierunku Słowacji a konkretnie miejscowości Tvrdošín, położonej niedaleko naszej południowej granicy. Tuż przy międzynarodowej drodze E77 stoi sobie niepozorny drewniany kościół zbudowany gdzieś około XV wieku. Zbudowany bez użycia gwoździ, co było dość częste przy tego typu kościołach. Obecnie zachowany w dobrym stanie, z ładnymi polichromiami. Niestety pierwotne wyposażenie się nie zachowało, za to możecie zobaczyć trochę starsze, późnobarokowe elementy jak ołtarz, stelle czy ambonę. W 2008 roku, kościół został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.

Jeśli będzie można już wyjeżdżać za granicę, to polecam zajrzeć, wstęp to zawrotne 1€ - a można sobie zrobić przerwę w trasie.

https://podroze360.tk/2020/04/25/tvrdosin-drewniany-kosciol-pw-wszystkich-swietych/

Autorski tag do obserwowania/czarnolistowania: #podroze360

#podroze #podrozujzwykopem #slowacja #ciekawemiejsca #unesco
MrDeadhead - Z Czech mały skok w kierunku Słowacji a konkretnie miejscowości Tvrdošín...

źródło: comment_1589214150ZPI2ZPtnGBuVDSQfDFBrWH.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
@MrDeadhead: o, tyle razy tam przejeżdżałem i nie wiedziałem o nim.
Chociaż przejeżdżałem też wielokrotnie obok innych drewnianych kościołów (np. Lachowice, Chabówka) i też tam nie wchodziłem :D
  • Odpowiedz
@pilot1123: no on jest trochę ukryty i nie widać go bezpośrednio z drogi. Z tych do których na pewno warto zajrzeć po naszej stronie, to oprócz tych typowo-unescowych jest jeszcze Orawka - też w drodze na Chyżne ;) A zatrzymać się czasem warto, bo i odsapnie człowiek trochę i ten zapach starego drewna jest niesamowity.
  • Odpowiedz