Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@controll: W 2017 i 18 przez rok pracowałem w firmie militarno-lotniczej, i jako operator z wtedy 3 letnim doświadczeniem dostałem do ręki 2400. Po paru miesiącach chciałem odejść bo robota była #!$%@?, dostałem podwyżkę 500zł, i tym samym doszedłem do pułapu płacowego ludzi, którzy tam pracowali 5-6 lat na takim samym stanowisku xddd Do dziś pamiętam ten ból dupska
@controll: Krótko: nie da się. Startujesz od 2k netto i dokładasz 1k co rok jak jesteś dobry. Przy 5 stoisz już w miejscu aż sie nie #!$%@? i nie przebranżowisz.

@PossessedPriest: i tak i nie. Za granicą lepiej się człowiek czuje bo ogólnie poziom życia wyższy ale płaca w porównaniu do innych zawodów jest nadal #!$%@? lub porównywalna
czy w Polsce idzie zarobić w #cnc 6~8k netto z 1-2lata doświadczenia?


@controll:

Jako programista CNC nie.
Jako serwisant i uruchomieniowiec maszyn CNC tak, ale to życie na walizkach jak przy robotach i PLC.
Ale uwzględniasz doświadczenie które wymieniłem?


@controll:

Tak.
W tej branży i pokrewnych (serwis CNC, programowanie robotów/PLC) jest straszny rozstrzał: są ludzie co kasują 10k netto 2 lata po studiach, a są tacy co mają +5lat doświadczenia i poniżej 4k jebią u Janusza.
Ale i tak w IT lepiej.
@controll przez rok lub dwa to możesz się najwyżej nauczyć toczyć zawiasy do bramy.

W Niemczech głupia nauka zawodu trwa trzy lata, a uczeń przy trzy dni w tygodniu pracuje przy maszynie (w ostatniej klasie to już cztery dni), a potem jeszcze ma egzamin.
Także teoretyczny na którym sprawdzają czy umie pisać program.
@eeemil: Nie mówie, że nie. Ja w #it mam spore doświadczenie. Pytam raczej jako forma rekonesansu dla znajomego który nie wie co ma ze sobą zrobić.
W #it możesz dostać bez doświadczenia po samych studiach bez problemów 3500~4000 netto to nie problem. Chodzi raczej o ścieżkę wyżej, że to różnie bywa i możesz iść krokami po tysiąc rocznie a możesz skakać po 2x pensji. Geny, wychowanie, edukacja to już inna historia.
@chaberr: Pytanie jest otwarte i można sobie napisać o swoich doświadczeniach, dla rynku pracy cykl edukacji ma małe znaczenie dlatego podaje próg doświadczenia komercyjnego. Fajnie jak się ludzie dzielą wiedzą z zakresu doświadczenia komercyjnego i wad/zalet danego stanowiska i ewentualnych następstw niż wypisują jakieś dyrdymały o podstawach kształcenia w niemieckich placówkach oświatowych co w ogóle zakrawa o satyrę.