Wpis z mikrobloga

Promieniotwórczość - Wprowadzenie cz.1
Dzień dobry,


Przechodząc już do tematu, dziś chciałbym abyśmy przypomnieli sobie budowę jądra atomowego.
Tak jak wspominałem ostatnio tłumaczenie będę prowadził w sposób luźny tak aby każdy mógł zrozumieć, nie zabraknie prostych przykładów oraz co ważne nie będę wspominać o wszystkim wyczerpując dogłębnie temat np. nie będę opisywać protonu w 100% ponieważ jest to co najmniej temat na dobry kilkunastostronicowy referat a takich tematów jest naprawdę dużo. Jeśli jest to dla ciebie niedopuszczalne, zapraszam do blokowania tagu #zrozumiecpromieniotworczosc oraz na wikipedie czy do literatury naukowej gdzie możesz dowiedzieć się więcej.
Budowę atomu studiowaliśmy w gimnazjum czy w liceum. Warto ją sobie przypomnieć albowiem składała się tylko z 2 rzeczy, jądra atomowego i elektronów krążących wokół jądra.
Elektrony jeśli pamiętamy oznaczane są jako e- i obdarzone są ładunkiem ujemnym To na czym będziemy skupiać się najbardziej to rzecz jasna jądro atomowe (Na spokojnie o elektronach też sobie co nieco wspomnimy w późniejszym czasie). Jądro atomu przedstawiane graficznie jest jako (najczęściej) zlepek dwu-kolorowych kulek i na nasze potrzeby jest to dobre przedstawienie.
Link z przykladem: https://static.epodreczniki.pl/portal/f/res-minimized/RExtMeWJJYDBp/4/292ebkcOmwM5Ek5RIGgYnqSkcp1hL6dM.png
Mówiąc kulki mamy na myśli 2 cząsteczki, mianowicie obdarzone dodatnim ładunkiem protony (p) i pozbawione ładunku neutrony (n). Za pomocą ilości protonów w jądrze atomowym możemy łatwo określić z jakim pierwiastkiem mamy do czynienia. To z powodu iż ilość protonów jest charakterystyczna i unikatowa dla danego pierwiastka. Jak w takim bądź razie sprawdzić ile pierwiastek ma protonów? Z pomocą przychodzi nam układ okresowy spójrzmy na ten podany w linku.
Link z Układem okresowym: https://cdn.britannica.com/45/7445-050-CA28EA33/version-periodic-table-elements.jpg
To co rzuca się w oczy to nie tylko kolory(którymi nie będziemy się zajmować), ale również pewna zależność. Jakby nie patrzeć liczby w kwadratach zaczynają rosnąć od lewej do prawej. Mamy H (wodór) z liczbą 1, następnie He (hel) z liczbą 2, następnie Li (Lit) z liczbą 3. Proszę się przyjrzeć dokładnie, żadna liczba nie powtarza się 2 razy. Wcześniej wspominałem że każdy pierwiastek ma charakterystyczna i unikatową liczbę protonów. W takim razie czy te liczby w kwadratach to liczba protonów? Dokładnie, wskazuje ona ilość protonów w jądrze, liczba podana w kwadratach określana jest jako “Liczba Atomowa” (określana literą Z). Na mojej grafice która przygotowałem jest wskazane inne położenie tejże liczby (Liczba o kolorze czerwonym), ponieważ o ile na układzie okresowym każdy zapisuje sobie daną liczbę gdzie chce o tyle w wszelakich reakcjach jądrowych ta liczba znajduje się zawsze po prawej stronie na dole od symbolu Pierwiastka. Czym w takim razie jest liczba w kolorze zielonym? Ta liczba to liczba masowa(Oznaczana literą A, liczba w zapisie reakcji występuje w lewym górnym rogu), liczba ta określa nam ile łącznie znajduje się “kulek w jądrze” a dokładnie wskazuje nam na ilość “nukleonów” co jest nazwą wspólną protonów i neutronów. W takim razie skoro ta liczba wskazuje nam na sumę neutronów i protonów to czy odejmując od niej ilość protonów dostanę ilość neutronów? Dokładnie tak. Przećwiczmy to na Węglu podanym na grafice. Ilość nukleonów to 12, natomiast ilość protonów jest równa 6. W takim razie korzystając z tego co powiedziałem przed chwilą można z łatwością określić ilość neutronów. W takim razie Liczba masowa - Liczba atomowa = ilość neutronów (A - Z = ilość neutronów) a więc podstawiając 12 - 6 = 6. Oznacza to że podany przeze mnie atom węgla posiada 6 protonów i 6 neutronów.
No ale halo możecie zapytać “ja u siebie mam liczbę po przecinku czy to znaczy że mam część neutronu ? ” Otóż nie, liczba podana w zapisie z przecinkiem to zazwyczaj “masa atomowa” (Zazwyczaj bo to trzeba skorzystać z legendy bo mogą być zapisane różne rzeczy). Masa atomowa jak sama nazwa wskazuje określa nam masę atomu (zazwyczaj średnia masa różnych izotopów). Ale w czym kilogramach? Gramach? Otóż nie, ta masa podana jest w tkz. unitach [u] dlaczego ? Albowiem 1u to równowartość 1,66 * 10⁻²⁷ kg. Masa podawana jest w tej jednostce bo tak jest po prostu łatwiej i czytelniej. Po dzisiejszej długiej lekcji wiemy już jak określić liczbę protonów i neutronów, wiemy również co oznaczają takie sformułowania jak Liczba masowa czy atomowa, masa atomowa oraz nukleony. W następnej lekcji zajmiemy się izotopami i dowiemy się czy neutrony są w ogóle potrzebne w jądrze atomowym. Miały być one omówione jeszcze dziś ale ze względu na pokaźne rozmiary i jeszcze nie gotową grafikę przedstawię to w innym terminie. Pod nami grafika która pełni funkcję legendy. Opisane jest na niej jak będę przedstawiał pierwiastki w następnych częściach #zrozumiecpromieniotworczosc. Jeśli ktoś dotarł do tego miejsca, dziękuje bardzo za uwagę i widzimy się już niedługo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#gruparatowaniapoziomu #fizyka
Przemosz - Promieniotwórczość - Wprowadzenie cz.1 
Dzień dobry,
SPOILER
Przechodzą...

źródło: comment_1589114805oiiI7mCveT9qKtuCbPI8ZK.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
Mam pytanie trochę nie na temat, jeśli mówimy o czasie połowicznego rozpadu, to znaczy że ten rozpad następuje przez cały okres czasu, czy następuje dynamicznie po upłynięciu tego czasu?
  • Odpowiedz
  • 1
@S_____ Jest tak jak w tym pliku co wysłał @lotos10 termin rozpadu pojedynczego jądra jest dla nas nie znany. Np. uran-239 ma czas połowicznego rozpadu 23,4 minuty. Mimo to jądro może się rozpaść po 3 minutach, 54, 23 lub nawet po 20 dniach czy 7 latach itd. Jest swego rodzaju losowy a my możemy mniej więcej oszacować ilość jąder po X czasie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Przemosz: Wchodzę na tag #fizyka a tu taki zbieg okoliczności, bo akurat mam pytanie w tym temacie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Od czego zależy, w którym momencie pierwiastek sie rozpadnie? W roznych źródłach mowia, ze jest to całkowicie przypadkowe. Zachodzę w głowę jak to możliwe, ze nie zalezy to od niczego? Przecież musi isntniec jakas zależność...

Dzieki za wpis, tag leci do obserwowanych ( ͡° ͜
  • Odpowiedz