Wpis z mikrobloga

niedawno zakupiłem Router Xiaomi Mi 4 Ac1200, z racji z tego że Inea dostarcza mi 1Gb/s internet ale ich Router wysyła tylko 80Mb/s po Wi-Fi. Myślałem że skoro po LANie ładnie smiga (testy daja wyniki w przedziale 700-816Mb/s) to po podłączeniu routera z 5GHz i przepustowościa ~1100Mb/s (2,4GHz+5GHz) sytuacja się poprawi.
Niestety kupa wyszła bo mimo wszystko osiągane prędkości to jakaś żenuła. Przy routerze jest chwilami 200Mb/s zazwyczaj jednak kończy się na ok. 90Mb/s
W pokoju najdalej położonym prędkość spada do 5-10Mb/s

Pytanie do obeznanych z tematem, czy to wina złych ustawień czy jednak lepiej zaiwestować w inny Router?
Jeśli inny to jaki? W rozsądnej cenie oczywiście.

#siecikomputerowe #router #komputery #xiaomi
  • 17
  • Odpowiedz
to po podłączeniu routera z 5GHz i przepustowościa ~1100Mb/s (2,4GHz+5GHz) sytuacja się poprawi.


@Franzowaty:: Ale nie zagregujesz 2 pasm WiFi

Niestety kupa wyszła bo mimo wszystko osiągane prędkości to jakaś żenuła


@Franzowaty: Pewnie za sprawą twojej karty sieciowej

Pytanie do obeznanych z tematem, czy to wina złych ustawień czy jednak lepiej zaiwestować w inny Router?


@Franzowaty:: Ja na tym routerze na wifi AC uzyskałem bez problemu 500 Mb/s w
  • Odpowiedz
@przemyslaw-dec: Hmmm Tyle że w pracy, na sieci firmowej wi-fi na tym samym laptopie mam spokojnie na testach 200Mb/s i to w odległości ~10m i przez ścianę. :(

Czyli to będa ustawienia. Możesz mi podpowiedzięć jak ustawiłeś? Ja przyznam się że mam wszystko na auto.
Owszem próbowałem włączyc rozdział na 2,4 i 5GHz, potem automatyczne przełączanie, mimo wszytsko nie chce śmigać
  • Odpowiedz
@Franzowaty: 1200Mbps to jest zagregowana przepustowość dla wielu urządzeń końcowych w obu pasmach. Czyli kilka laptopów w 5Ghz, jakieś telefony czy coś w 2,4Ghz i sumarycznie ten router wtedy powinien być w stanie wycisnąć z radia 1200Mbps. Przy kanale 40Mhz powinieneś mieć dla pojedynczego klienta około 500Mbps (60MB/s) w 5Ghz.
  • Odpowiedz
@Franzowaty: Sprawdź czy nie nadajesz na tych samych kanałach co sąsiad, czy nie ma innych zakłóceń (np. mikrofalówka śmieci w paśmie 2,4Ghz), czy masz aktywne na routerze kanały 40Mhz no i oczywiście konfiguracja po stronie karty sieciowej. Z jaką prędkością się łączysz z AP? Mam nadzieje, że prędkość testujesz z jakiegoś zasobu w sieci lokalnej, a nie losowego serwera gdzieś w internecie - bo tu może być też przyczyna.
  • Odpowiedz
Przy kanale 40Mhz powinieneś mieć dla pojedynczego klienta około 500Mbps (60MB/s) w 5Ghz


@kwitnaca-wisnia: Jak to liczysz ? Nie ma szans na uzyskanie takiego transferu w MIMO 2x2 przy szerokości kanału 40 MHz. Dla kanału 40 MHz to uzyskasz około 250-280 Mb/s.
  • Odpowiedz
Przyznam się, że nie liczyłem tylko wziąłem dane z tabelki ze specyfikacji Wifi 5 aka 802.11ac :-)


@kwitnaca-wisnia: A gdzie to taka tabelka ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z modulacją 256-QAM powinno być właśnie około 540 megabitów.


@kwitnaca-wisnia: Z moich wyliczeń wynika, że 540 Mb/s to można jedynie uzyskać stosując MIMO 2x2 z kanałem o szerokości 80 MHz.
  • Odpowiedz
@kwitnaca-wisnia: A gdzie to taka tabelka ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@przemyslaw-dec: w oficjalnej specyfikacji IEEE 802.11ac, niestety trzeba kupić dostęp (ja mam przez firmę) żeby przeczytać.
https://ieeexplore.ieee.org/document/7797535

To samo jest zdaje się na Wikipedii:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11ac (sekcja data rates & speeds).

Możesz pokazać jak to liczyć? Chętnie bym się czegoś nowego nauczył przy okazji tej dyskusji (pisze na serio, bez szydery).
  • Odpowiedz
To samo jest zdaje się na Wikipedii:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11ac (sekcja data rates & speeds).


@kwitnaca-wisnia: Wszystko w tej tabeli się zgadza.

Możesz pokazać jak to liczyć? Chętnie bym się czegoś nowego nauczył przy okazji tej dyskusji (pisze na serio, bez szydery).


@kwitnaca-wisnia: Ja to liczę w pamięci mniej więcej. Miałem styczność z bardzo dużą ilością sprzętu telekomunikacyjnego i wiem jaka jest realna jego wydajność w różnych warunkach.
  • Odpowiedz
@przemyslaw-dec: Ja nigdzie nie napisałem, że w tej tabeli się nie zgadza. Jak byk tam stoi, że dla kanału o szerokości 40 MHz i modulacji 256-QAM prędkość to 540 Mbps. Wkleić mam zrzut ekranu?

Co to jest „liczenie w pamięci mniej więcej”? Używasz na to jakiegoś wzoru w stylu tyle herców razy N bitów z modulacji razy kanały? O to pytałem, bo sam nie wiem jak wyliczyć przepustowość na bazie tych
  • Odpowiedz
Jak byk tam stoi, że dla kanału o szerokości 40 MHz i modulacji 256-QAM prędkość to 540 Mbps.


@kwitnaca-wisnia: Dla MIMO 3x3, a czy Xiaomi Mi Router 4A jest takim routerem ? Sądzisz, że @Franzowaty: ma urządzenia wifi obsługujące tyle anten ?

Używasz na to jakiegoś wzoru w stylu tyle herców razy N bitów z modulacji razy kanały?


@kwitnaca-wisnia: Nie, bo sprzętu nikt nie używa w laboratorium tylko w
  • Odpowiedz