Wpis z mikrobloga

W moim rocznym laptopie zauważyłem ostatnio, że zwiesza się co jakiś czas tak na sekundkę i słyszę wtedy taki odgłos jakby się załączał na nowo. Tak właściwie odczuwam to tylko kiedy oglądam jakiś film z dysku to wtedy tak co 5-10 min jest taka zwiecha malutka, że obraz się rozlatuje i słychać odgłos dysku. Macie jakieś pomysły? W opcjach zasilania mam odznaczone wyłączanie się dysku.

Model dysku: Toshiba MQ04ABF100 HDD 1tb

#laptopy #komputery #informatyka #pcmasterrace
kredzion - W moim rocznym laptopie zauważyłem ostatnio, że zwiesza się co jakiś czas ...

źródło: comment_1588533099NdoF7pXoMrl4rG1UFfkV4o.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@kredzion:
Możliwe, że dysk ma w firmware zapisaną oszczędność enwergii i sam się parkuje po jakimś czasie, niezależnie od ustawień systemu.

@Bordomir:
Przecież widać jak byk po teście odczytu że HDD, nie wspominając już o tym ze model tez jest widoczny na nim...
  • Odpowiedz
@smk666: na wykres też nie patrzyłem, generalnie olałem zdjęcie. Żaden ze mnie ekspert w zakresie dysków twardych, mam tylko wiedzę teoretyczną i troszkę empirycznej.
  • Odpowiedz
@kredzion: tak btw to Quick Scan niewiele pokazuje, chyba że dysk jest już na ostatnich nogach. Najpierw warto zajrzeć w SMART czy ma realokowane sektory i ile ich jest.
  • Odpowiedz
@kredzion: Pewnie ma oczekujące błędy i nie może relokować bo dysk #!$%@? pod korek? przeciągnij softem od dysku po zwolnieniu miejsca powinno pomóc na jakiś czas. Potem operacje powtarzasz aż zdechnie. Czasem jest to rok czasem kilka lat
  • Odpowiedz
Na win 10 miałem ten problem. Okazało się, że sam z siebie miał włączony jakiś chory tryb oszczędzania energii i odłączał dysk twardy. Nie raz grałem w grę ponad godzinę i zwiecha. Dopiero wyłączenie tej opcji pomogło. Musisz wejść w ustawienia trybu oszczędzania energii. Niestety nie mam dostępu do kompa teraz to screena nie wyśle..
  • Odpowiedz