Wpis z mikrobloga

stawiam pierwsze kroki w #astrofoto. Posiadam lustrzankę z kitowym obiektywem. Na razie będę robił zdjęcia na takim sprzęcie by wydobyć z niego jak najwięcej i nauczyć się podstaw. Mam pytanie odnośnie ISO. Muszę wybrać najlepszą wartość lecz sprawdzić, która wartość jest najlepsza. Każde moje zdjęcie jest czarne lub widać parę gwiazd. Dopiero w postprodukcji wychodzi szum. Po czym rozpoznać, że ISO jest dobrze ustawione? Nie wydaje mi się, że to wina sprzętu (Canon EOS60D, 18-55) raczej umiejętności.
drugie pytanie czy już wykonywać parę zdjęć i nakłada je. będzie lepszy efekt?
#fotografia #astrofotografia
  • 32
@raptorvanqulu: Ja na moim Sony a37 zawsze ustawiam ISO 6400 a czas naświetlania to zależnie od obiektywy bo nie mam prowadzenia i stosuje regule 500. Ale tak, najlepiej robić zdjęć dużo i później je stackować, a nawet trzeba
@raptorvanqulu: Dokładnie, zacznij sobie od 1600 i ewentualnie wyżej zależy od efektu, każdy aparat inaczej będzie to oddawał. No i o zasadzie 500 pamiętaj czyli 500 dzielone na ogniskową z jaką robisz zdjęcie i wyjdzie Ci maksymalny czas naświetlania bez widocznego ruchu gwiazd
zasadę 500 lub 600 (nie wiem która lepsza) rozumiem że 500 dziele na np. 18 =27sec. W aparacie nie mam takiej opcji. Mam do wyboru 25 lub 30 sec.
jaki obiektyw polecacie na początek ?
@raptorvanqulu: Zależy co chcesz robić. Generalnie jeśli planujesz wciągnąć się na dobre to musisz pomyśleć o jakimś star trackerze co najmniej i o zmodowaniu lustrzanki. Polecam zobaczyć co robi np. mirek @flamezz obiektywem 50 mm. 18 mm też fajne do ultra szerokich kadrów - jak np droga mleczna.
@raptorvanqulu: nie do końca....

1. masz pewnie lustrzankę APS-C. 18mm na APS-C to nie jest prawdziwe 18mm. Więc nie możesz tego brać do równania.

2. wejdź na mmcalc.com, tam dowiesz się, że twoje 18 to tak na prawdę 27.54mm.

3. kup sobie najtańszy używany, szeroki obiektyw ze światłem minimum 2.8. Najlepiej w granicy 10-16mm, stałoogniskowy
@raptorvanqulu: Uzywanie takich iso jak koledzy wyżej to dla mnie patologia. W canonie powyżej 1600 traci się bardzo dużo. Większość to 800 max. W FF można sobie pociągnać do 1600 ale bez sensu więcej. Gadanie że w astrofoto liczy sie wysokie iso to chyba najwiekszy błąd w jaki mogą cie wprowadzić. ISO nie zwiększa wpadającego światła do lustrzanki, a jedynie podbija sygnał który już tam wpadł. Uzywa się to do tego
źródło: comment_1588235798c951xankRBeCc2PHzwyztg.jpg
@dantey:
Próbuję sobie przygotować plan działania do kolejnego fotografowania nieba. Utknąłem w punkcie początkowym:P Mógłbyś mi powiedzieć czy dobrze myślę?
podstawa to stacking zdjęć. Posiadam Maca na Catalinie gdzie Winebottler nie działa (bądź ja nie mam takich umiejętności by to odpalić) by zainstalować DSS. Znalazłem program SiriL do stackowania i po paru tutorialach pewnie go ogarnę. Inne programy na maca są płatne. Ten program jest ok?
Myślałem wczoraj, że jak zdjęcie
@raptorvanqulu: tak siril to nawet lepszy program niż Dss.

Można naświetlac 100x1 min albo 10x10 minut. Ja zdecydowanie wolę to drugie. Dlatego montaż paralaktyczny jest w Astrofotografii potrzebny. Jeśli chodzi o drogę mleczna i szerokie kadry to może i niekoniecznie.

Jeszcze musisz zadać sobie pytanie, co chcesz fotografować? To nie działa tak że sobie robisz cyk w losowe miejsce na niebie zdjęcie. Kolega flamezz dobrze zaplanował sesje i nie robił po
@raptorvanqulu: jeśli chcesz robić drogę mleczna to dasz radę bez trackingu. Algorytmy do stackowania radzą sobie z przesunięciem gwiazd, gorzej z rotacja pola. Jednak przydałby Ci się bardzo jasny obiektyw. Gdy zrobisz 20s x 100 masz dopiero 30 minut zdjęcia. W ciemnym miejscu to starczy ale Astrofoto to nie 10-20 minut :) w galaktykach czy mglawicach czas liczony jest w godzinach. 2-8 godzin nawet dla lustrzanki
ok dzięki za wszelkie informacje :)
ostanie pytanie. Dziś może będzie w miarę czyste niebo i chciałbym po prostu potrenować, poznać sprzęt i ogarnąć stackowanie.
parametry w aparacie sobie ogarnę tylko teraz ile zdjęć zrobić aby dobrze stackować zdjęcie ?
@raptorvanqulu: nie umiem trochę powiedzieć ile. Wszystko zależy tego co fotografujesz. Gdy losowe strzały w niebo to stack za wiele Ci nie da. Ja bym zrobił na próbę tak z 10 minut klatek po 20s