Wpis z mikrobloga

Tak jak obiecałem, tag #wykopowyalbumroku działa dalej, ale tym razem zmienia gatunek na rap.
Z rapem jest o tyle dziwna sprawa, że powstał nagle w przeciwieństwie np. do metalu, który był powolną transgresją z innych gatunków. Dlatego też zbiorczo potraktowałem albumy wydane u samego zarania tego gatunku, czyli wczesne lata 80. Pierwsze single rapowe wychodziły już w 1979, choćby słynne "Rapper's Delight", ale z zasady biorę pod uwagę tylko LP.
Także objaśnienie: s/t - Self Titled, czyli album o tej samej nazwie, co zespół


Rap, początki - najlepszy album

  • Kurtis Blow - s/t (1980) 2.0% (1)
  • Sugarhill Gang - s/t (1980) 7.8% (4)
  • Sugarhill Gang - 8th Wonder (1981) 5.9% (3)
  • Kurtis Blow - Deuce (1981) 3.9% (2)
  • The Sequence - s/t (1982) 0% (0)
  • Warp 9 - It's a Beat Wave (1982) 3.9% (2)
  • Grandmaster Flash - The Message (1982) 49.0% (25)
  • Kurtis Blow - Tough (1982) 2.0% (1)
  • Too $hort - Players (1983) 11.8% (6)
  • Afrika Bambaataa - Death Mix (1983) 13.7% (7)

Oddanych głosów: 51

  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Sefton: Masz rację, natomiast rap jako gatunek zaistniał w świadomości ludzi za sprawą m.in. DJ Kool Hertza czy wymienionych w tej liście Sugarhill Gang


@CojonesComoMelones: Zaistniał w świadomości - to kluczowe.

Bo jako recytacja przy akompaniamencie bębnów to można to porównać do ewolucji afrykańskiej muzyki na Karaibach, gdzie w zależności od pochodzenia niewolników w połączeniu z kulturą "zarządcy" wyspy powstawały takie gatunki jak mento, calypso, sonera (teraz nie mogę zweryfikować właściwej nazwy gatunku ale dotyczy wysp hiszpańskich z
  • Odpowiedz
@CojonesComoMelones: Akurat te przykłady z Karaibów mają mało wspólnego z rapem, ale ad rapu, to odrywając się od samplingu i scratchy sam schemat jest obecny od dawna.

Przy okazji, ciekawostka, którą przeczytałem jak jeszcze królował Napster a do tej pory do niej nie wracałem więc na 99% to urban legend. Scratche przypadkiem "wynalazł" Grand Wizard Theodore jak puszczał muzykę z vls i przestraszyła go jego mama wchodząc do pokoju (
  • Odpowiedz