Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Idzie lato, a jak ostatnio z latem, ryzyko blackoutu. A to oznacza znowu głosy na temat tego, dlaczego nie mamy elektrowni atomowej i dlaczego to bardzo źle dla całego kraju.
Jeszcze do niedawna byłem jednym z tych, którzy złorzeczyli na kraj i na ludzi, którzy protestują i uważałem, że powinniśmy mieć co najmniej kilka elektrowni tego typu. Już tak jednak nie uważam. Moja optyka zmieniła się po przeczytaniu książki "Słońce jeszcze nie wzeszlo. Tsunami. Fukushima." Autor w dość szeroki sposób analizuje zarówno społeczne, jak i kulturowe oraz polityczne aspekty katastrofy. I wiecie co? Jeśli wydaje wam się, że Rosja i Czarnobyl, to szczyt zaniedbań, to nic nie wiecie. Porażająca jest ilość korupcji, oszustw i najzwyklejszego braku rozwagii u japończykow, co doprowadziło do największej tego typu katastrofy w dziejach.
Jaki jest z tego wniosek? Jeśli tak ułożony i dobrze rozganizowany naród do tego dopuścił, to ja nie chcę, aby taki naród jak nasz, dostał kiedykolwiek taką technologie. Obsługa takiej elektrowni przez nasze elity, skończyła by się kolejną katastrofą. Skupmy się na słońcu, wietrze, czy jeszcze innej energii odnawialnej, ale lepiej żeby żadna elektrownia atomowa u nas nie powstała.
#energetyka #polska #atom #japonia
  • 11
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Painting-colors-in-the-dark: to prawda, ale w przypadku awarii takiej elektrowni skażeniu ulega ogromna powierzchnia,która jest wyłączona na setki lat. Dodatkowo taka elektrownia produkuje odpady, z którymi nasza cywilizacja nie jest w stanie nic zrobić. Co prawda z dużych awarii były tylko dwie, ale mniejsze i wieksze incydenty zdarzają się co roku na calym świecie. I każdy z nich może się zakończyć katastrofą na miarę Fukushimy.
ale w przypadku awarii takiej elektrowni skażeniu ulega ogromna powierzchnia,która jest wyłączona na setki lat


przyroda w czarnobylu ma się świetnie

taka elektrownia produkuje odpady, z którymi nasza cywilizacja nie jest w stanie nic zrobić.


świetnie radzimy sobie z odpadami generowanymi przez elektorwnie, jezeli martwimy sie co bedzie za kilakset lat to musimy tez braz pod uwage tez to ze technologia pójdzie do przodu i bedzie to jeszcze mniejszy problem a moze
przyroda w czarnobylu ma się świetnie


@Painting-colors-in-the-dark: najpierw zwierzaki jednak umierały. Minęły lata zanim strefa zmieniła się w swoisty rezerwat - nie wiem czy bada się średnią długość życia czy tam powszechność nowotworów wśród zwierzęcych mieszkańców.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Painting-colors-in-the-dark: przyroda tak, ale nie człowiek, a przecież to się liczy.
Nie, nie radzimy sobie z odpadami zupełnie. Jedynie co potrafimy, to przechowywać je z nadzieją, że być może kiedyś coś z nimi będziemy w stanie zrobić. A i to nam nie wychodzi, ponieważ dziś już zaczynają być problemu z pojemnikami odpadów wygenerowanych kilka dekad temu.
I takie podejście a propo gdybania doprowadziło do Fukushimy. Naprawdę polecam Ci tę książkę ,
Idzie lato, a jak ostatnio z latem, ryzyko blackoutu


@boskakaratralalala: Ale blackout w lecie jest spowodowany problemem z chłodzeniem w elektrowniach z powodu niskiego stanu wody w rzekach i wysokiej jej temperatury. Elektrownia atomowa miałaby dokładnie ten sam problem.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Painting-colors-in-the-dark: w przypadku bardzo krótkowzrocznej perspektywy tak. Jeśli jednak spojrzy się na problem związany z odpadami i skalą zniszczeń w przypadku awarii, bilans nie jesr juz tak korzystny.
A jak pokazuje przykład Fukushimy, nawet z pozoru błahe zaniedbania, mogą pociągnąć za sobą katastrofalne skutki.