Wpis z mikrobloga

@ALK0CH0LIK: Jeżeli ma to być backup to może warto zastanowić się nad obudową RAID bądź serwerem NAS, aby zabezpieczyć się przed awarią dysku? Bo jak padnie dysk to możesz pożegnać się z danymi.
  • Odpowiedz
@StorageIT:
Serwer NAS odpada, bo nie chce podpinać tych danych pod sieć, obudowa RAID to po prostu obudowa na kilka dysków?
Dysk nie był by podłączony ciągle, tylko raz na jakiś czas żeby dorzucić tam zdjęcia/filmy
  • Odpowiedz
@ALK0CH0LIK: Tak, obudowa RAID to zwyczajna obudowa na dyski, ze sterownikiem RAID.
Nawet jeżeli rzadko podłączamy dysk, może on być narażony na zwyczajną awarię. Więc jeżeli masz cenne dane, polecałbym w tym przypadku obudowę RAID, którą podłączysz do PC za pomocą USB bądź Thunderbolta.
  • Odpowiedz
@StorageIT:
Te obudowy sa w jakich cenach? Z tego co widzę to chodzą po ~200zł, trochę sporo jak na obudowę na dysk, chyba kupię 2 dyski po 1TB i zastosuję RAID 1, czy warto zainteresować się używanymi dyskami z aukcji internetowych?
  • Odpowiedz
@ALK0CH0LIK: W takiej obudowie masz kontroler RAID, więc to nie jest tylko zwykła obudowa :) Rozwiązania QNAPa to koszt np. ok. 700zł za obudowę dla dwóch zatok.

Co do dysków, ja osobiście brałbym nowe i to nie dlatego, że piszę z profilu firmowego. Kupując nowy dysk (np. WD Red czy Seagate Ironwolf) masz trzyletnią gwarancję producenta, więc masz te gwarancje, że te trzy lata pochodzi. A jak się popsuje to
  • Odpowiedz
@StorageIT:
Trochę Się zagłębiłem w temat i stwierdziłem że dobrym pomysłem jest wykorzystanie starego komputera i spięcie w nim 2 dysków w RAID 1, komputer ten nie byłby wcale używany, jedynie wtedy gdy chciałbym z dorzucić mu jakieś dane, nie interesuje mnie NAS, nie chce żeby komputer był ciągle podłączony do prądu ani sieci.
  • Odpowiedz
@ALK0CH0LIK: To jak dobrze rozumiem chcesz na tym dodatkowym komputerze poprostu zainstalować Windowsa i zmapować dyski w swoim systemie? To powiem Ci, że to właśnie jest NAS. Serwer NAS nie musi być na stale podłączony do prądu, możesz go włączać tylko wtedy kiedy potrzebujesz. Nie musi być też podłączony do Internetu.

Jak chcesz zbudować taki dysk na sprzęcie który masz to mogę polecić Xpenlogy, FreeNAS czy OMV. Jednak należy pamiętać,
  • Odpowiedz
@StorageIT:
Głupia sprawa, ale znalazłem coś znacznie prostrzego i lepszego dla mnie, dwa dyski i stacje dokującą na dyski HDD, to rozwiązanie jest dla mnie idealne.
Dziękuję za długie i wyczerpujące odpowiedzi na moje zapytanie
Może komuś się kiedyś ten wątek przyda
  • Odpowiedz