Wpis z mikrobloga

#prawo #neuropa #dobrazmiana #bekazpisu może trochę #postkomunistycznepanstwomafijne

Naprawdę polecam ten wykład doktora Matczaka (tak tego Matczaka ( ͡° ͜ʖ ͡°)) na temat współczesnego autorytaryzmu, na temat tego jak wykorzystuje on irracjonalną część człowieka i dlaczego racjonalne argumenty bez irracjonalnej otoczki tylko utwierdzają przeciwników w swoich poglądach przykładowo

PiS i jego zwolennicy reformy sądów

dzieje się tak, bo podświadomie człowiek czuje, że jest to atak na jego tożsamość. W wykładzie jest mocno położony nacisk na te instynkty, przede wszystkim strach. Jest też podany przykład Węgier i tłumienia innych poglądów co do równości płci, małżeństw jednopłciowych itp wynika to z zagrożenia poczucia wspólnoty, bo gdy wspólnota jest niejednolita każdy musi sam dokonać jakiegoś wyboru i nie jest to wygodne, bo władza autorytarna oferuje proste rozwiązania pod tytułem: zrób to i to. Jest też mowa o wyznaczaniu grup społecznych, które są winne, o dzieleniu ludzi na "lepszy i gorszy sort" itd

Nie wiem czy dość dobrze to opisuje, bo oglądałem to dopiero raz, ale naprawdę polecam, sam wykład trwa godzinę, później są pytania do doktora od publiczności. Naprawdę polecam, pomimo dwóch lat to wykład mocno aktualny

edit:

zapomniałem też wspomnieć o ważnym wątku jaki się pojawia czyli, że nasze czasy to druga rewolucja Gutenberga chodzi o internet i bardzo szybki przepływ informacji i to, że zwykli ludzie mogą posiąść skrawki wiedzy i uważać się za ekspertów w danej dziedzinie, trochę efekt Krugera Dunninga i trochę też to zachacza o temat foliarzy itp. #polityka
Need - #prawo #neuropa #dobrazmiana #bekazpisu może trochę #postkomunistycznepanstwom...
  • 7
W gruncie rzeczy tutaj jest też skrócona wersja tego wykładu na kanale Matczaka (trwa ok 30min), robił też podobny wykład dla uczniów jednego z liceów, treść podobna.
Need - W gruncie rzeczy tutaj jest też skrócona wersja tego wykładu na kanale Matczak...
@Need: O ja, nie skojarzyłem, heh. Zastanawiałem się, kiedy czytałem o tym młokosie, jakim prawnikiem jest jego ojciec i mialem kompletnie inne wyobrażenie - pomyślałem raczej o jakimś agresywnym adwokacie, który robi masę kasy na reprezentowaniu wątpliwych interesów drapieżnych firm lub kryminialistów z wyższej półki, a tu taka niespodzianka. Właśnie jestem przy fragmencie, gdzie wspomina o synu i jego kolegach.
@Need: to możesz sobie śmiało odpuścić, w sumie szkoda czasu. Bardzo rzadko zdarza mi się słyszeć interesujące pytania na wykładach, często są one wręcz żenujące i zastanawiam się wtedy, czy mówca ma wrażenie zmarnowanego czasu.