Wpis z mikrobloga

#aborcja #strajkkobiet #pieklokobiet #feminizm

Kolejny rok, kolejna narodowa dyskusja ws. aborcji. Nie widzę znaczących zmian w społeczeństwie, więc za złagodzeniem ustawy trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Może warto spróbować czegoś bardziej radykalnego? Jak rzeczywiście przeciągnąć więcej ludzi na wolnościową stronę? Może poprzez ofiarowanie im samym więcej wolności?

Obecnie mężczyźni są grupą bardziej obojętną wobec aborcji na życzenie (16% nie ma zdania, wśród kobiet tylko 9%) [https://oko.press/az-53-proc-za-aborcja-na-zadanie-do-12-tygodnia-blizej-europy-dalej-od-kosciola-sondaz-oko-press/#]. Pewnie i zasadnie, bo w jakimś sensie to nie ich problem.

Prawdziwie progresywne rozwiązanie: dajmy prawo do aborcji także mężczyznom. Oczywiście nie aborcji fizycznej, to byłoby zbyt znaczącą ingerencją w wolność kobiet. Za to dostęp do aborcji prawnej wydaje się jak najbardziej sprawiedliwy. Po dołączeniu tego postulatu do pakietu rozluźniającego aborcję kobiety z pewnością zyskałyby wielu sojuszników po męskiej stronie.

Aborcja prawna (finansowa) [https://pl.wikipedia.org/wiki/Aborcja_prawna] to prawo do zrezygnowania z wszelkich przywilejów jak i obowiązków związanych z posiadaniem dziecka (w tym z alimentów). Jestem przekonany, że mężczyźni, w stopniu nie mniejszym niż kobiety, pragną kontroli nad swoim życiem i nie chcą być zmuszani do rodzicielstwa na które nie są gotowi.

Rzecz jasna, taka aborcja prawna musi być dokonana odpowiednio wcześnie, aby kobieta mogła ocenić czy jest gotowa na samodzielną odpowiedzialność za dziecko.

Ilu sojuszników jest do ugrania? Dołączam anonimową ankietę. [https://forms.gle/8FUPFaeJNNFSrwNw7]

Przyznam, że nie znam żadnych argumentów przeciwko aborcji prawnej, które nie aplikowałyby się do aborcji na życzenie. Dlatego jest dla mnie dość zaskakującym to, że żaden system prawny na świecie na to nie przyzwala. Może to szansa dla nas, żeby wykazać się prawdziwie progresywnym myśleniem?
  • 9
@dindu: pisałam o tym niedawno. Pierwszym krokiem aborcji prawnej (ale oczywiście tylko gdy mężczyzna zakomunikuje to odpowiednio wcześnie, gdy można bezpiecznie usunąć ciążę) jest aborcja fizyczna. I to taka dostępna od jakiegoś czasu i powszechnie akceptowana, niemal rutynowy zabieg. Taki żeby nie było młodych kobiet którymi całe życie manipulował kościół i które nie usuną bo będą się bały naznaczenia społecznego, wtedy przegrywają podwójnie. To co się dzieje w Polsce to pierwszy
@MPXD: Dlaczego obie aborcje nie moga wejsc w tym samym momencie? Dlaczego aborcja prawna bylaby dla ludzi trudniejsza do przelkniecia? Nie zostawilas zadnego wytlumaczenia na ten temat. Po prostu zalozylas. Jak masz link do poprzedniego posta to wrzuc, przeczytam.
@dindu: szybciej napiszę

W ciążę niestety można zajść od bardzo młodego wieku, jak i w Polsce dzieci są wychowywane w katolicko agresywny sposób. To jest miłosierdzie nad każdym płodem, ale wyzywanie matki co wzięła pigułkę od ladacznicy, morderczyni. Całkowity brak edukacji seksualnej, znęcanie się nad dziećmi i rycie im psychiki. A aktualna penalizacja tylko utwierdza w przekonaniu że aborcja to coś złego.

I teraz taka młoda dziewczyna z wypranym mózgiem jakoś
@dindu: i w sumie nie mówiłam że będzie trudniejsza do przełknięcia, wręcz przeciwnie: to o czym mówisz pewnie znajdzie mnóstwo zwolenników. Męskie uciekanie od odpowiedzialności za dziecko jest dużo lepiej przyjmowane, takie "naturalne" że ojciec odchodzi
@MPXD: Czyli w sytuacji gdzie jakas dziewczyna ma wyprany mozg to mezczyzna ma za nia (z nia) cierpiec? Akceptuje, ze sama legalizacja aborcji to nie automatyczne rozwiazanie problemu ciazy kobiet, ktore nie byly gotowe na ciaze. Moze i bedzie to ciezki wybor dla mlodych dziewczyn, ale beda mialy wybor. Ten sam dostep do wyboru nalezy sie mezczyznom. Dorosli ludzie powinni byc w stanie decydowac o sobie. Nie rozumiem dlaczego w takiej
@dindu: przede wszystkim jestem antynatalistką: dziecko będzie cierpieć.
Piszesz o dorosłych ludziach, a nie zawsze w ciążę zachodzą dorośli.
Jak dla mnie można obydwie rzeczy wprowadzić naraz, ale społeczeństwo w jakim się wychowaliśmy stawia kobiety na przegranej pozycji, zwłaszcza te podatne na manipulacje.
Dodatkowo takie rozwiązanie wprowadzone "z buta" sprawi, że wiele mężczyzn przestanie używać prezerwatywy, na takich są narażone te same kobiety o których pisałam wcześniej, bo pewne siebie wgl