Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Cześć,
Mam pytanie do osób orientujących się w tematach #kredyt #banki #bankowosc.
Ponad miesiąc temu spłaciłem przed czasem kredyt gotówkowy w #santander i wystąpiłem o zwrot prowizji z uwagi na wcześniejszą spłatę.
Otrzymałem decyzję pozytywną z informacją o sposobów wyliczenia tego zwrotu. Treść wklejam poniżej:
"Nasze stanowisko w tej sprawie
Wyrok TSUE [1] nie definiuje sposobu, w jaki powinniśmy obliczyć prowizję. Przyjęliśmy metodę zwrotu polegającą na proporcjonalnym obniżeniu kosztów w powiązaniu z pozostałą częścią odsetek, które należałby się nam, gdyby nie spłacił Pan kredytu przed terminem. Jest to najwłaściwszy sposób rozliczenia kosztów prowizji, ponieważ wiążemy go z odsetkami, które są podstawowym kosztem kredytu.

W jaki sposób obliczamy prowizję
1) Ponieważ spłacił Pan całość kredytu przed terminem wynikającym z umowy, zwróciliśmy Panu część prowizji za udzielenie kredytu, według zasad określonych w punktach 2-3 poniżej.
2) Kwotę zwrotu, o której mówimy w punkcie 1, obliczyliśmy jako iloczyn wskaźnika zwrotu i kwoty prowizji pobranej w dniu uruchomienia kredytu.
3) Wskaźnik zwrotu, o którym mówimy w punkcie 2, obliczyliśmy jako iloraz kwoty odsetek do zapłaty (liczonych od dnia następnego po dacie całkowitej spłaty, do umownej daty spłaty kredytu włącznie) i odsetek za cały okres kredytowania (liczonych od daty uruchomienia kredytu do umownej daty spłaty kredytu włącznie). [2]

Co uwzględnia kwota odsetek za cały okres
- odsetki jakie Pan zapłacił do dnia całkowitej spłaty włącznie
- odsetki za okres od następnego dnia po całkowitej spłacie do umownej daty spłaty włącznie
Obliczamy je według stopy procentowej, która obowiązywała w dniu całkowitej spłaty kredytu.

[1] Orzeczenie z dnia 11 września 2019 r. w sprawie C 383/18 TSUE
[2] Art. 16 ust. 1 Dyrektywy o kredycie konsumenckim"

Czy taki sposób wyliczenia jest prawidłowy?
Czy może jednak metoda ta jest najwłaściwsza ale tylko dla banku, a dla mnie już nie?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.