Wpis z mikrobloga

Ostatnia realizacja: Instalacja fotowoltaiczna na gruncie o sumarycznej mocy 9.92 kWp.

Falownik: HUAWEI SUN2000-10KTL-MO - 1 szt.
Panele fotowoltaiczne: HT-SAAE HT60-156M-310W - 32 szt.
Konstrukcja: Baks W-H4G2.
Aparatura: Ograniczniki przepięć firmy OBO, rozłączniki DC, wyłącznik nadprądowy, wyłącznik różnicowoprądowy firmy EATON.

#fotowoltaika
speedkill - Ostatnia realizacja: Instalacja fotowoltaiczna na gruncie o sumarycznej m...

źródło: comment_15866276591TDSAJwiTa0OiuXj9FXt8d.jpg

Pobierz
  • 25
@BillyGugu: 38000 złotych brutto (materiał wraz z montażem). Do takiej instalacji na gruncie nie jest wymagane pozwolenie. Dla instalacji powyżej 50.0 kWp pozwolenie jest wymagane.

@ziele1985: Falownik może być montowany na zewnątrz.

@Mateos2: Każdy string rozłączany niezależnie - pomocne na przykład przy wymianie ogranicznika przepięć, który uległ uszkodzeniu.
@Mateos2: Wymianę SPD podałem jako przykład. W przypadku prac jakichkolwiek w rozdzielnicy możemy rozłączyć to napięcie, tak aby było tylko na przyjściu rozłącznika. Jak dla mnie jest to ułatwienie w przypadku jakichkolwiek prac związanych z instalacją. Gniazda MC4 nie wyszłyby taniej niż dławiki, poza tym dodatkowe gniazdo MC4 to kolejne zbędne dodatkowe połączenie - a więc dodatkowa rezystancja w obwodzie.
@zibizz1: rozłącznik jest lepszy niż wyciąganie wtyczek bo obniża ryzyko łuku elektrycznego.
Zasadniczo wszyscy producenci inweterow zakazują odłączać mc4 przed rozłączeniem wyłącznikiem
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@speedkill:
1. No właśnie jak odepniesz złączkę masz bezpieczniej w rozdzielni.
Bez zlaczki, trzeba rozłączyć przy pierwszym panelu, żeby nie mieć w rozdzielnicy prądu.
Jakie Ty tam chcesz robić pracę?

Rozumiem że elektryk z 10 letnim doświadczeniem może mieć rozłączników za darmo a MC4 jeszcze nie;)
@zibizz1: Masz rację. Napięcie będzie w rozdzielnicy na przyjściu rozłączników. Przemyśle w przyszłości kwestię montażu MC4, jednakże póki co instalacje wykonywałem bez dodatkowych złączek MC4.