Wpis z mikrobloga

@Szarlejowiec: tutaj nie powinno chodzić o niedoskonałe definicje i semantykę pojęcia "człowiek", ale o faktyczne i poznawalne skutki istnienia jakichś działań i mechanizmów. A prawda jest taka, że ten "zarodek" bez ingerencji zewnętrznej stanie się po jakimś czasie "człowiekiem". Definicje nie stanowią o rzeczywistości, ale próbują ją tylko opisać.
ormowanego płazo-gada człowiekiem, aczkolwiek ta granica jest na tyle płynna i niedookreślona, że 12-tygodniowe człowiekiem już jest.


@Szarlejowiec: Wg mnie płód jest już człowiekiem ponieważ "skutkiem" jego rozwinięcia jest właśnie forma ludzka.
@Szarlejowiec: odkładając na bok czy to człowiek czy nie człowiek, ja jestem absolutnie zafascynowany tym zjawiskiem które jest niewiarygodnie złożone, a jego efekt powalający w gruncie rzeczy. Z dwóch tak małych rzeczy powstaję coś zdolnego tłumaczyć materię, rozkładać rzeczywistość na tysiące części, zdolne przeżywać uczucia, formułować myśli. Samo skomplikowanie biologii tego procesu jest czymś unikatowym. Jak tak sobie pomyślę, że celowo ktoś niszczy coś o takim potencjale to robi się mi
@rainkiller: wiesz, zupełnie jestem w stanie zrozumieć aborcję po gwałcie, z przesłanek zdrowotnych. toleruję aborcję w wyniku niedziałającej antykoncepcji (tylko jak wspomniałem, na bardzo wczesnym stadium). czego nie toleruję to głupota i usuwanie ciąży przy niezastosowaniu jakiegokolwiek zabezpieczenia.

a sam rozwój... zgadzam się, ale większe wrażenie wywarła na mnie sama ewolucja od jednokomórkowców do homo sapiens ;)

@deyna: o ile dobrze pamiętam to zwie się to atawizm.
@Nenciak: tyle ze plod nic nie czuje do co najmniej 20tyg.

@Szarlejowiec: ja uwazam ze tak naprawde czlowiekiem jest od momentu kiedy jest w stanie przezyc poza organizmem matki. Co nierowna sie przyzwoleniu na pozna aborcje.
@Szarlejowiec: Embrion to inaczej zarodek. Plod jest zarodkiem ssaka rozwinietym na tyle, ze mozna wyroznic cechy morfologiczne gatunku. Rozwoj tych cech wymaga czasu. Nie mozna wiec powiedziec, ze plod jest przez jakis czas embrionem, bo to jakby twierdzic, ze krowie mleko jest tortem z bita smietana. Embrion rozwija sie przez 8 tygodni po to, zeby przeistoczyc sie w plod. Embrion w zasnym momencie nie jest plodem.

To tyle teorii. Jesli chodzi
@Szarlejowiec: ta ewolucja w pewnym sensie zachodzi podczas rozwoju zarodka. Są ciekawe dokumenty na ten temat, a jak bardziej Cię to interesuję, to można wejść w podręczniki do embriologii, jednak jest to dosyć ciężka lektura. Pogląd mam podobny jak ty. Poza tym nie czuję się komptetentny do tego aby oceniać ludzi którzy się decydują na coś takiego, bo rzadko jest to decyzja typu "zabij to gówno które się we mnie rozwija