Wpis z mikrobloga

Mirasy.

Jestem już w Angli z 6 miesięcy, dostałem ostatnio payslipa z roboty i okazało się że dali mi emergency tax code (t1 0 czy coś takiego) i uwaliło mi z 300funtów z wypłaty. Pogadałem z angolami i szefem, mówią że powinni to ogarnąć w HMRC.

Dzisiaj dostałem list mówiący że zmienili mój tax code na BR a wcześniej miałem 12500l czy to dobrze czy źle? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak to wpłynie na to ile płace podatku, wiem tyle że teraz będe płacić 20% taxu z swojej wypłaty i że powinni mi niedługo oddać te 300 funtów w kolejnym payslipie. Do tego słyszałem że jeśli to mój pierwszy rok w Anglii to wogóle nie powinienem płacić podatku, więc o ciul chodzi mirasy?

#emigracja #uk #tax
  • 14
  • Odpowiedz
@WarzywnyPogromiciel: teraz jest nowy rok podatkowy wiec podatek bedziesz placic normalnie. co do poprzedniego okresu to wszystko zalezy od tego ile zarabiasz, jesli nie przekroczyles kwoty wolnej od podatku to za poprzednie miesiace nie musiales placic i wszystko ci oddadza.
jesli chodzi o kod to proponuje poprostu zadzwonic do hmrc, bo wtedy ogarna to w tydzien lub dwa, a jak nie zadzwonisz to moga ci zly podatek pobierac nawet kilka miesiecy
  • Odpowiedz
@WarzywnyPogromiciel Od pierwszych 12500 funtów zarobionych od kwietnia do Marca nie płacisz podatku, jeżeli pracodawca nie oddał w wypłacie za marzec to HMRC odda w sierpniu jakoś. Pierwszy rok nie ma nic do tego.
  • Odpowiedz
@WarzywnyPogromiciel: Nie ma czegos takiego jak "nie placisz podatku w 1. roku w Anglii", popularny mit emigracyjny i tyle. BR to kod podatkowy, ktory najczesciej jest przyznawany komus kto pracuje w wiecej niz jednym miejscu pracy. Jaki masz status zatrudnienia? Jestes stale w tej samej robocie na kontrakcie czy latasz od agencji do agencji?

12500L to poprawny kod dla 99% spoleczenstwa na etacie i taki powinienes miec. Opisz mi prosze jak
  • Odpowiedz
@WarzywnyPogromiciel jeśli masz NIN to dzwonisz do tax office i prosisz o korektę tax code, ponieważ w systemie masz niepoprawny. Pani aktualizuje informacje, przy następnej wypłacie różnica nadplaconego podatku zostaje wyrównana. Ja tak miałem. Firma miała to zrobić za mnie, 3 miesiące niby to robili, a wystarczyło bezpośrednio zadzwonić i w 5 minut załatwić sprawę.
  • Odpowiedz
@WarzywnyPogromiciel: Do tego odpowiadajac na twoje dodatkowe pytanie

12500L oznacza zwykly podatek 20% ale liczony z kwota wolna od podatku £12500 rocznie

BR oznacza 20% ale liczony z kwota wolna od podatku £0 rocznie.

BR dostaje sie najczesciej na drugie miejsce pracy, stawiam ze skaczesz miedzy agencjami/robotami i komus sie nie chcialo papierow ogarnac na czas i HMRC "mysli", ze masz 2 roboty jednoczesnie wiec #!$%@? ci BRke.
  • Odpowiedz
@WarzywnyPogromiciel: Manager raczej za ciebie tego nie zrobi. Jezeli czujesz sie sprawnie z angielskim to zadzwon do HMRC i wyjasnij swoja sytuacje, nie ma sie czego bac, oni sa tam bardzo pomocni w takich sprawach. Pamietaj tylko, zeby tam nikogo w tym HMRC nie #!$%@? bo to nie ich wina.
  • Odpowiedz
@WarzywnyPogromiciel: niestety dzieje się to prawie zawsze przy zmianie pracy, przynajmniej ja tak miałem wiele razy. dzwonisz do hmrc, pytasz po prostu czemu zmienił się kod, babka się zapyta czy pracujesz w dwóch miejscach odpowiadasz, że nie i tyle, sprawa zamknięta. I tak jak pisali powyżej, pracodawca nie może tego zrobić za ciebie, musisz dzwonić sam.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@WarzywnyPogromiciel: miałem to samo po przyjeździe do UK. Pracodawca sam nie może zmienić tax code, muszą dostać wytyczne od HMRC. Na przykład w mojej firmie mają konto tam i co miesiąc dostają wyciąg z tax code dla każdego pracownika. I tego się muszą trzymać. W moim przypadku musiałem kilka razy dzwonić do HMRC aby przyznali mi właściwy kod. Zajęło to ze 2 miesiące.
  • Odpowiedz