Wpis z mikrobloga

Jako że znalazłem laptopa 4gb ram, Intel pentium z Windowsem 10 który muli strasznie pomyślałem, że zainstaluje linuxa (na razie w dualbootcie bo z linuxem się zbytnio jeszcze nie lubię) to mam parę pytań. 1. Czy kde plasma będzie działać dobrze. 2. Ubuntu w wersji z kde (kubuntu czy jak tam się zwie) czy manjaro? A jak nie to jaka dystrybucja z kde. 3. Z tego co wiem to linux przy dualbootcie nadpisuje bootloader Windowsa i jakby mi się linux nie spodobał to jak go usunąć i przywrócić bootloader Windowsa?
#linux
  • 40
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@SnowFox: ale co tak? Jak usunąć wtedy linuxa z dualboota bo jak usunę partycje z linuxem to się Windows nie odpali bo bootloader jest nadpisany. Więc się pytam jak usunąć linuxa z dualboota tak żeby Windowsa potem odpalić
  • Odpowiedz
@Mateuszop22: To bzdura. Grub sam z siebie się nie usunie. Po prostu wybierając linuxa ten się nie uruchomi jeśli go nie będzie. Jeśli tak bardzo Ci zależy na zachowaniu bootloadera windows to sugeruję w ogóle go nie tykać. Jest na to skuteczny i prosty sposób. Wkładasz pendrive na usb i podczas instalacji dowolnej dystrybucji wskazujesz jako miejsce instalacji Gruba ten pendrive. Tym samym podczas bootowania z pendrive będziesz miał gruba
  • Odpowiedz
@wojciet: tak jak myślałem on mnie okłamał bo dokładnie tak myślałem że grub nadpisuje bootloader Windowsa. Ale po zbootowaniu linuxa mogę pendrive wyjąć? I mogę to zrobić na tego samego pendrive z którego instaluje linuxa? I gdybyś mógł objaśnić jak zainstalować grub na pendrive na kubuntu?
  • Odpowiedz
@Mateuszop22: ech… Obaj Cię w sumie trochę okłamują, choć wojciet jest już dosyć blisko…

Więc tak:
1. Jest stary sposób bootowania systemu (naprawdę stary, tak z czterdzieści lat ma co najmniej) — BIOS/MBR. Limit do czterech partycji fizycznych na dysku, dokładnie jeden bootloader. Jeśli tak jest, to faktycznie, GRUB nadpisze windowsowy bootloader. Co gorsza, współczesne bootloadery są za duże, by się w pełni zmieścić w przewidzianym dla nich miejscu, więc
  • Odpowiedz
@Mateuszop22: a co do pozostałych pytań:
1. Nie powiedziałeś nam prawie nic o tym komputerze — procesorów Intel Pentium jest ze sto… Ale KDE ma dosyć umiarkowane wymagania sprzętowe, jeśli mu powyłączasz wodotryski. Nie jestem pewien, czy XFCE ma mniejsze — kiedyś tak było, ale wymagania KDE spadły, a XFCE wzrosły.
2. Kubuntu będzie OK, Manjaro też będzie OK, inne popularne dystrybucje również będą OK. To nie znaczy, że się
  • Odpowiedz
Pendrive możesz usunąć jak tylko system zacznie się odpalać. Nie instaluj gruba na pendrive z instalką. Niestety trzeba mieć dwa. Na screenie masz jak byk napisane: Urządzenie do instalacji programu rozruchowego gdzie wskazujesz docelowego pena. Akurat na tym screenie jest odwrotna sytuacja bo instalowałęm system na pendrive a Guba na dysku ale wiadomo o co chodzi. Taka plansza jest na etapie partycjonowania dysku podczas instalacji.
wojciet - Pendrive możesz usunąć jak tylko system zacznie się odpalać. Nie instaluj g...

źródło: comment_1586017093KEPgkRACBpPA8Ifd7V8Ek8.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Althorion: jako że widzę że w temacie jesteś bardziej ogarnięty to przedstawiłbyś krótko sposób z przywróceniem windowsowego bootloader i tą z dograniem gruba obok i jak go potem usunąć. Jestem dosyć nowy bo jedynie z czego korzystałem to Mac i Windows ale znalazłem starego laptopa to myślę co się bedzie marnował zawsze jakiegoś netflixa czy YouTube obejrzę. Z dystrybucji wybiorę kubuntu bo jednak community Ubuntu jest większe.
  • Odpowiedz
@Althorion: Trzeba mieć na uwadze, że pyta osoba całkowicie nowa w temacie. Celowo stosuję w takim przypadku daleko idące uproszczenia. Podałem koledze rozwiązanie stuprocentowe i banalnie proste. Dzięki niemu takie zagadnienia jak BIOS czy EFI oraz możliwe z tym kłopoty w przypadku laptopów jakim są np. secureboot, CSM są całkowicie zaniedbywalne.
  • Odpowiedz
@Mateuszop22: to zależy od tego, jaki masz konkretnie laptop. Jak laptop z UEFI, to działa sposób drugi (i często można przestawić tak, żeby działał i ten pierwszy), jak nie, to zostaje tylko ten pierwszy. Nie powiem Ci, który masz, bo nie powiedziałeś mi, jaki masz laptop.

Instalacją bootloadera zajmie się sam instalator Kubuntu, sam z siebie. Ty się tym nie musisz przejmować.

Przywracanie windowsowego bootloadera w sytuacji pierwszej (BIOS/MBR) to
  • Odpowiedz
@wojciet: wiem, więc na Ciebie specjalnie nie narzekam, ale boję się, że możesz podsuwać dosyć karkołomne (ten drugi pendrive…) rozwiązanie problemu, który autora może wcale nie dotyczyć. Więc upieram się, żeby jednak przedstawić mu trochę więcej teorii.
  • Odpowiedz
@Althorion: laptop z tego co mi się wydaje ma uefi bo jak patrzyłem w bios to było do wyboru uefi lub legacy boot czy coś takiego. @wojciet: nie jestem w 100% nowy w temacie. Nie jestem tylko nowy w temacie linuxa. Dałbym radę samemu postawić hackintosh na tym laptopie i bym to zrobił gdyby nie to że musiałbym sporo wymieniać.
  • Odpowiedz
@Mateuszop22: mhm. UEFI to UEFI, „legacy boot” to BIOS/MBR. Jest jeszcze szansa, że Windows, z jakiegoś dzikiego powodu, jest zainstalowany w tym drugim trybie i wtedy nie masz wyboru, jak nie chcesz go reinstalować. Ale jak nie, to sytuacja jest prosta: instaluj, nie przejmując się niczym, będziesz mieć dwa bootloadery. Jak Ci się Linux znudzi, to GRUB-a możesz wywalić albo zostawić i tylko przełączyć z powrotem windowsowego bootloadera jako domyślnego.
  • Odpowiedz
@Althorion: wydaje mi się że jest w uefi bo jak wczoraj z ciekawości zmieniłem na legacy boot to nie startowało. No czyli gdyby mi się linux nie spodobał to jak potem przełączyć się na windowsowy bootloader
  • Odpowiedz