Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
Hakerzy #grafika #grafikakomputerowa
szukam dobrych książek o grafice, typografii, kolorystyce. Wszystkim. Nie chodzi o obsługę programów. Chodzi o grafikę stricte, biorę (pod rozwagę) wszystko co polecacie.

Zainteresowałem się po książce o typografii. Kto by pomyślał, że 300 stron książki o dobieraniu czcionek do libreoffice/Worda ( ͡° ͜ʖ ͡°) może być ciekawe.

Dla zasięgu. #gimp #photoshop #grafika3d #grafika2d #czytajzwykopem niech będzie też #webdesign #userexperience
Pobierz
źródło: comment_1585951710rAo8OqsOaO2Y7DqEHYHhZA.jpg
  • 17
@Intelektualista: Apolonia to paździerz jakich mało. Wełna to zrobił na kolanie a sprzedaje jako ósmy cud świata. Ligatury polskich dwuznaków w tym kroju to jakiś ponury żart. Raz pracowałem ze SIWem zrobionym na tym kroju i płakałem nad kerningiem rzewnymi łzami.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MieszamKaweOlowkiem: mhm i wszystko jasne ;-) w zasadzie to mało co z tego zrozumiałem stąd widzę juz jak bardzo się na tym nie znam :-) Czy mógłbyś polecić kilka dobrych darmowych komputerowych fontów? W zasadzie nie wiem jakie to kryterium "dobry font" ale chciałbym zrozumieć różnicę do tych słabych fontów. Zastosowanie to prace humanistyczne zarówno czytane z ekranu jak i te przeznaczone do druku. Poza tym do pisania listów...
@pyroxar: Nie wiem czy to dobre książki na tle całej dostępnej literatury (także w językach mniej zrozumiałych) ale mogę polecić część z tych które ja czytałem i w jakiś sposób mi się przysłużyły.
"pre-press* poradnik dla grafików", "Pierwsza pomoc w typografii", " Projektowanie ikon i piktogramów", " Nie tylko logotyp", "DTP od postaw projekty z klasą", "Logodesignlove", "Typografia od podstaw".

Tak jak napisałem to książki które w jakiś sposób pomogły mi
@MieszamKaweOlowkiem: "Apolonia to paździerz jakich mało. Wełna to zrobił na kolanie a sprzedaje jako ósmy cud świata. Ligatury polskich dwuznaków w tym kroju to jakiś ponury żart. Raz pracowałem ze SIWem zrobionym na tym kroju i płakałem nad kerningiem rzewnymi łzami."
@pyroxar: Nie, robiłem serię projektów opartych na SIW (system identyfikacji wizualnej), który wykorzystywał Apolonię, więc i ja musiałem z niej korzystać.

Tu masz próbkę porównawczą akapitu tekstu, wrzuconą do wykopu o apolonii przez @css jakieś 12 lat temu. Akapit złożony Apolonią wygląda jakby ktoś narzucił randomowy kerning na wszystkie pary liter w tekście.

Tu jest jeszcze ciekawa analiza STGU o tym kroju
@MieszamKaweOlowkiem: Nie odpisałeś mi wciąż odnoście czym dla Ciebie jest "dobra" czcionka - przykład jakiegoś fontu komputerowego.

Nie chcę tu bronić Apolonii, ale mam wrażenie że zbyt naukowo podchodzisz do określania co jest "ładne". Rozumiem, że jesteś specjalistą i zajmujesz się tym zawodowo, ale inaczej coś wygląda na ekranie (niedopracowane odległości o których piszesz) a inaczej w formie drukowanej. Myślę, że drukowana Apolonia wygląda bardzo dobrze i zanim to skrytykujesz sam
@pyroxar: Ta książka nie wydaje się taka droga - być może nowe wydanie zmieniło ceny:
link do porównywarki
Jakkolwiek dzięki za namiary, myślę że się na nią zdecyduje.

Co do Ubuntu Font - jak dla mnie - wygląda bardzo dobrze ale w jednym zdaniu - nie jako blok tekstu. Wówczas przez jej grubość mam wrażenie zbyt dużego kontrastu. Zwykle wówczas (dla większego tekstu) decyduję się na "Apolonia Nova OT"...