Wpis z mikrobloga

Dołączyłam swój komputer do #foldingathome gdyby nie #uwaganaukowybelkot to bym nawet o tym nie wiedziała. Aplikacja ma swoje zalety - grzejnik zakręcony a i tak jest ciepło :). Po kilku minutach "kopania" temperatura w komputerze na procesorze 53 stopnie więc chyba go nie ugotuję zbyt szybko. Zawołałabym Dawida żeby się pochwalić ale zapomniałam jego nazwy na wykopie... Obliczyłam że dzień pracy komputerka jako maszyny obliczeniowej do celów naukowych będzie mnie kosztował około 2zł ale oszczędzę na ogrzewaniu więc nie wychodzi najgorzej.
Plotkova99 - Dołączyłam swój komputer do #foldingathome gdyby nie #uwaganaukowybelkot...

źródło: comment_1585936613vyLBs3iTDGjU2rpy9x2ZaK.jpg

Pobierz
  • 56
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Plotkova99: na same temperatury polecam hwinfo, przy starcie zaznacz sensors only

są też pozostałe parametry, ale nie ma określone jaki to jest % maksymalnej wartości
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Plotkova99: Hwinfo nie trzeba instalować. Jeśli weźmiesz stable/beta, a nie portable to bedzie ci tylko zapisywać ustawienia gdzieś w systemie zamiast w folderze. Przydatne bo zapisują się kiedy pobierzesz nową wersję.
  • Odpowiedz
@Plotkova99: Hmm w speedfanie kiedys musialem to zrobic (szpenie wymienili wiatrak na grafice i podlaczyli pod plyte glowna ), W sumie racja :D, U mnie z reguly to proboje poprawic i sie psuje a pozniej naprawiam i dwa dni z zycia wyjete ;).

@Czimchik - Plus hwinfo jest taki ze tez daje maksymalna temperature ktora moze osiagnac. (tylko w summary) i masz mase innych rzeczy, uzywalem go zeby sprawdzic
pigmaster - @Plotkova99: Hmm w speedfanie kiedys musialem to zrobic (szpenie wymienil...

źródło: comment_1586425401nBISHJYGRuHtIhgSDwRS2x.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@pigmaster: Ja lecę na Full, ale procek ograniczam opcją oszczędzania zasilania w windowsie. Stockowe chłodzenie R5 2600X jest takie lipne, że bez oc cpu grzeje ponad maksymalną temperaturę xd

Na Wysoką Wydajność przy stocku zdecydowanie odradzam, grzeje ponad 90 stopni, wydajność 100%
Na Zrównoważonym 85C, ale to też za dużo, wydajność ~95%
Na Oszczędzaniu spada do 55C, wydajność 85%

No i nie ma miejsca na OC praktycznie, chyba że z
  • Odpowiedz
@Plotkova99 :D, na pelnej. Ja sie cackam bo mam tylko laptopy, jednostke mialem jakies 8 lat temu. A jak te male wiatraczki zaczna wyc to jest halas (nawet po czyszczeniu i smarowaniu i swierzej pascie.

@Czimchik Ostatnia dedykowana karta graficzna to 7300GT (na agp) takze prehistoria ;) Wydaje mi sie ze moglbys wylaczyc obliczenia na procku jak leci na grafice, przy okazji FAH hype duzo osob wspomina ze Ryzeny sie
  • Odpowiedz
  • 1
@pigmaster w przypadku laptopa też bym ograniczała mocno bo łatwo je przegrzać. Słusznie rozumujesz. Jakbym miała oryginalne chłodzenie w PC które miałam 2 lata temu też bym limitowała bo mimo odgłosu odkurzacza były wysokie temperatury.
  • Odpowiedz
@Plotkova99 Sa laptopy i laptopy, w lenovo mam konkretne chlodzenie - stary typ x230, fajnie dziala, jest dwa wydmuchy, najlepsze jak kiedys mialem toughbooka do zriobienia (zablokowany bios), z tym samym prockiem mial chlodzenie pasywne, fajna sprawa, ale roboczy ktory mam Latitude 7390 to po prostu strach, spoko ze chlodzenie ma wylot ktorego nie da sie zakryc, ale wywiew jest na oslone matrycy (z tego co widzialem dosysc popularne to sie
  • Odpowiedz
@Czimchik: No wlasnie myslalem ostatnio nad tym (kiedys komp mi sie grzal bo dalem za duzo pasty, C2D P8400 mialy w miare niskie tdp, a niskie obroty to byly 1900 a nie 3000 jak mam teraz, i nagle zaczal mi sie krecic szybciej po czyszczeniu. Ale to tylko taka moja dygresja.
Wracajac do meritum, ostatnio rozgladalem sie i jest cos takiego jak folia miedziana moze moglaby pomoc zamiast standardowej pasty?
  • Odpowiedz
@pigmaster:
Wymiana ciepła między ciałami zachodzi za sprawą wnikania przez przewodzenie i wnikania przez promieniowanie. Im grubsza warstwa tym lepsza izolacja, a więc gorsza przewodność.

Na styku dwóch ciał - procesora i radiatora - mamy styczności i braki styczności. Na lokalnych stykach nierówności procesora z nierównością radiatora zachodzi wydajne wnikanie przez przewodzenie, natomiast na braku styczności zachodzi beznadziejne wnikanie przez promieniowanie - po prostu robią się przestwory wypełnione izolującym powietrzem, a jego zdolności konwekcji w takiej skali o ile wiem są słabiutkie i największy udział przy temperaturach sięgających 85-90C ma promieniowanie

np. pustaki to właśnie cegły wypełnione
  • Odpowiedz
stary typ x230, fajnie dziala, jest dwa wydmuchy,


@pigmaster: Świetnie przemyślane rozwiązanie

koleaznka tak kiedys miala w lapie, po rozkreceniu okazalo sie ze chlodzenie calkowicie zatkane :).


Nie mam nic zatkane, sprawdzałam :P. To było oryginalne chłodzenie Intela, straszne gówno, teraz mam jakieś większe wsadzone i jest lux :D
  • Odpowiedz