Rozpoczął się nowy sezon.

Skauci dostali za zadanie znaleźć graczy na konkretne pozycje, priorytetami byli skrzydłowi oraz boczny obrońca.
W lipcu mieliśmy rozegrać 4 mecze sparingowe.
1 Lipca wygraliśmy mecz MKS Kluczbork, a już 2 lipca powitaliśmy nowego zawodnika w zespole.
Nie był to ani skrzydłowy, ani boczny obrońca, a młody talent z Peru - Dante Aliaga. 18 latek sprowadzony został z klubu Alianza, gdzie zadebiutowiał już w wieku 16 lat. Był już obserwowany przez nas od pewnego czasu. Kosztował nas milion złotych, natomiast sporo wydamy na jego utrzymanie, aż 97 tysięcy miesięcznie. Kontrakt na 4 lata z możliwością przedłużenia o rok. Wierzymy że za 2-3 lata się spłaci, odchodząc do silniejszej ligi.

5 lipca i kolejny sparing, tym razem przegrany 2:3 ze Slovan Liberec. 4 dni później remis 1:1 z Rakowem i jako ostatni mecz spraingowy - wygrana 7:0 z Tarnovią.
W połowie miesiąca ściągnęliśmy kolejnego, dobrze rokującego gracza do naszego klubu. Tym razem Polaka - Michała Chyle z Legii. 500 tysięcy złotych, kontrakt na 3 lata i śmieszne wynagrodzenie. Udało się też pozbyć Semira Stilica, to odblokowało prawie 30 tysięcy miesięcznie.

W II rundzie eliminacji UEFA Europa Conference League wylosowaliśmy szkocie Hearts. Mogło być gorzej, mogło być lepiej, oba mecze rozegramy już w lipcu.

Pierwszy mecz Ekstraklasy gramy z Rakowem, który gra pod wodzą nowego trenera, został nim Stanislav Levy. W sparingu było 1:1, liczymy więc na punkty. Spotkanie gramy w Bełchatowie - Częstochowa nadal bez stadionu.
Typowy mecz walki, wyrównane spotkanie, które przegrywamy 0:1. Pechowo, natomiast nie martwi nas to, początek ligi, zawodnicy się zgrywają, a my nadal poszukujemy najlepszej taktyki i formacji.

Kolejny mecz gramy u siebie z Hearts. Spodziewamy się ciężkiego meczu bo w końcu to zespół grający w Szkocji - twardy futbol.
Wygrywamy 1:0 dzięki bramce Zhukova. Zagraliśmy solidnie w obronie, dzięki czemu Szkoci nie mieli zbyt wielu sytuacji.

Skauci nadal szukają graczy...

3 dni później Ekstraklasa, a dokładnie Śląsk Wrocław.
Ależ to było nudne spotkanie, rywale mieli przewagę w tym spotkaniu, jednak uratował nas Maciek Sadlok. Minimalne zwycięstwo 1:0, ważne że są to 3 punkty.

Kolejny nowy zawodnik i nie, nie był to nadal skrzydłowy ani boczny obrońca. Tym razem zawitałdo nas środkowy pomocnik - Elijah Dixon-Bonner z Liverpoolu. 750 tysięcy złotych, miesięcznie 70, kontrakt na 4 lata + możiwość przedłużenia o rok przez klub. Inwestycja.

Nie mieliśmy czasu na zbyt dużo radości, od razu udaliśmy się na lotnisko skąd polecieliśmy do Szkocji na mecz rewanżowy.
Hearts zagrał zupełnie inaczej niż u nas, zdecydowanie odważniej. To jednak nie wystarczyło bo już w 22 minucie Buksa ustalił wynik na 1:0 dla nas. Zwyciężyliśmy w dwumeczu 2:0.
Już w szatni poznaliśmy naszego kolejnego rywala w III rundzie - będzie to Anderlecht. No i trochę nas ta informacja zmroziła.
Gino od razu zadzwonił do Wasyla i umówił nas na spotkanie z nim aby przybliżył nam rywala.

Ze Szkocji od razu do Trójmiasta na mecz z beniaminkiem ligi - Arką.

Buksa raz, Buksa dwa, Buksa strzela cały czas

- śpiewali nasi kibice podczas meczu. I nie mylili się, Olek zdobył w tym spotkania 3 gole, dzięki którym wygraliśmy 3:1.

Maraton spotkań trwał w najlepsze, 4 dni później graliśmy u siebie z Anderlechtem. Goście zakręcili nami kilka razy w obronie ale nie zdobyli żadnej bramki, podobnie jak my. Remisujemy 0:0. Pozwoliło nam to uwierzyć w awans, w końcu bramki na wyjeździe nadal mają większą wartość.

Następny mecz graliśmy u siebie z Zagłębiem i tutaj było już widać pocałunek śmierci jakim jest gra w Europie. Nie dojechaliśmy na ten mecz, polegliśmy 0:3. Jeden celny strzał przez całe spotkanie.

Lecimy na rewanżowe spotkanie z Anderlechtem.
Już w 7 minucie tracimy bramkę, natomiast nie nadzieje. Wojtkowski wyrównuje przed końcem I połowy.
W cały spotkaniu rywale oddali 26 strzałów, z czego 9 celnych, względem naszych 6 strzałó do 4 celnych. I kompletnie nic to nie znaczyło! Zwycięski remis 1:1, jesteśmy w IV rundzie!

W samolecie dowiadujemy się kto będzie naszym rywalem w ostatniej rundzie - Islandzki Breiðablik Ungmennafélag. Jeśli wymówimy płynni ich nazwę - mamy szansę.

Lądujemy w Łodzi. Gramy z ŁKSem, który po 4 kolejkach jest jeszcze bez zwycięstwa. To powinny być łatwe 3 punkty.
Jakże się zdziwiliśmy. ŁKS zaparkował autobus i grał tylko z kontry. Chwila nieuwagi i straciliśmy bramkę na 0:1. Dla ŁKS wystarczyło, zabarykadowali się i przerznęliśmy 0:1.

Z Łodzi - Islandia.
Świetne przygotowaliśmy się do tego meczu, nikt nie zawiódł ale rywal też za bardzo nie przeszkadzał. Wygrywamy na wyjeździe 2:0 po bramkach dwóch skrzydłowych.
Jesteśmy znów u bram europejskich rozgrywek. Został do zrobienia ostatni krok.

Kolejny beniaminek przed nami, Furman spotka się ze swoim poprzednim klubem, imienniczką z Płocka.
Tam gdzie się da, gramy zmiennikami, aby piłkarze byli wypoczęci przed rewanżem w IV rundzie eliminacji. 4 minuta i strzela Aliaga, a w 7 Damascan. Wygrywamy 2:0 i kolejne 3 punkty dla nas.

Rewanż gramy u siebie.
Widać skupienie na twarzach od pierwszych minut. Mieliśmy ogromną przewagę, wręcz zmiażdżyliśmy rywali. Po I połowie wygrywaliśmy 2:0, w II połowie trzecią bramką strzelił Buksa. Wygrywamy 3:0, dwumecz 5:0. Będziemy w fazie grupowej. Gratulujemy sobie w szatni i umawiamy się na następny dzień na 12:00. Obejrzymy wspólnie losowanie, reszta dnia wolna.
Jest to też kolejny zastrzyk gotówki dla klubu - 12 milionów za awans.

Losowanie przypisało nas do grupy H z ostatniego koszyka. Zmierzymy się w niej ze Spartą Praga, FC Midtjylland oraz APOELem Nikozja.
Do Conference League zakwalifikowała się również Legia i Lech (odpadł w I rundzie el do LM z Dinamem Zagrzeb.
Zagłębie jako zdobywca Pucharu Polski odpadł w II rundzie ze szwajcarskim Luzern.