Wpis z mikrobloga

@Jarkendarion: Czyli dosłownie wszystkie debianowe.

Mam dwa pomysły. Najpierw debug: Jak mocno ogarniasz w linuksy? Umiesz sam ręcznie zainstalować grub przez chroot? Mogę ci opisać co i jak, zobaczyłbyś czy ręczna instalacja gruba wywala błędy. Można wtedy zainstalować np dowolną pochodną ubuntu bez bootloadera i bootloader wgrać ręcznie na koniec instalacji. Robiłem już tak kiedyś na jakiejś dziwnej konfiguracji systemu i komputera i przeszło mi to bez problemu.

Drugi pomysł to
@Jarkendarion: Pytałem bo tak łatwiej będzie wyjaśniać.

Ogólnie to musisz wgryźć się w system operacyjny na dysku twardym.

/dev/sda to przykładowy dysk. Upewnij się jak u ciebie wygladają partycje i nazwa dysku. Np dyski nvme są widziane w systemie jako /dev/nvme0n1

Najpierw bym sprawdził ręczną instalację gruba. Uruchamiasz instalator w trybie wypróbowania systemu, uruchamiasz terminal i lecisz:

sudo -s
# Zależnie od tego jak masz popartycjonowany dysk na instalację ale ogólnie
mam tego samego laptopa i również miałem przeboje z instalację Linuxa. W biosie wyłączyłem kilka rzecz i od tego momentu instalowałem kilka distro bez problemów.
Jak sobie nie poradzisz to daj znać zajrzę do biosu i zrobię parę fotek.
@Jarkendarion: nie wiem czy sobie poradziles z instlacja, ja dzisiaj zaaktualizowalem bios i okazalo sie ze jedna z funkcji wrocila do domyslnych ustawiec (sata mode) i co najsmieszniejsze wracajac do domyslnych ustawien znikla mozliwosc jej przestawienia na AHCI, okazalo sie ze trzeba wcisnac ctrl+s chyba w drugim menu aby ukazala sie mozliwosc jej przelaczenia.