Wpis z mikrobloga

#elektronika #li-ion #18650 #bms
mireczki powiedzicie mi bo już zgłupiałem.
Mam taki prosty BMS do pakietu 4s lion od majfriendów
https://pl.aliexpress.com/item/32852015245.html?src=google&src=google&albch=shopping&acnt=494-037-6276&isdl=y&slnk=&plac=&mtctp=&albbt=Google_7_shopping&aff_platform=google&aff_short_key=UneMJZVf&&albagn=888888&albcp=6459787116&albag=77066918093&trgt=743612850714&crea=pl32852015245&netw=u&device=c&albpg=743612850714&albpd=pl32852015245&gclid=Cj0KCQjwmdzzBRC7ARIsANdqRRmDxCxTQQ18YrUerZg7tNs7Pr15JeuQHgwhhOOED319IurL85oNYe4aAkipEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

no i używam go z powodzeniem od ponad roku we wkrętarce.
Ostatnio jednak zauważyłem, że ładuje mi tylko pakiet do 15.1V i ani drgnie alej.
Trochę poszperałem z okazuje sie, że trzy baterie w pakiecie mają 3,63V natomiast jedna sztuka ma 4.1V co chyba, przez ten BMS jest traktowane jako max i odcina ładowania cełego pakietu.
Zdawało mi się do tej pory, że takie BMS jak w linku zrobi balansowanie tego pakietu a tutaj dupa.
Pytanie czy dobrze myślę, że BMS powinien pilnować tej baterii z 4.1V natomaist normalnie ładować pozostałe?
ktoś coś?
  • 9
@piastun: Ten na 100% nie ma balansera. Pierwsze zdjęcie jest zmyłkowe, bo ten z pierwszego zdjęcia ma balanser, ale te w opisie ewidentnie pokazują płytkę, która jest tylko BMSem właśnie. Czyli tylko zabezpiecza przed przeładowaniem, nadmiernym rozładowaniem itd. zawsze możesz dołożyć zewnętrzny balanser.

Edit. Na tej stronie są też wersje z balanserem. Więc zależy co kupiłeś - jeśli tę domyślną to jest bez balansera.
aczej nie. Ładnie kręcą wiertarką ale juz chyba znam problem. Prąd balansowania to raptem 60mA :) zatem przy pojemnościah rzędu 2100mA troche czasu potrzeba.


@piastun: Jeśli masz wersję z balanserem, a włożyłeś mocno różnie naładowane ogniwa to mogłeś ten balanser też zjarać (właśnie przez ten mały prąd balansowania).
Jeśli masz wersję z balanserem, a włożyłeś mocno różnie naładowane ogniwa to mogłeś ten balanser też zjarać (właśnie przez ten mały prąd balansowania).


@Jakis_ja: baterie na początku były jednakowo naładowane, teraz dopiero po kilkunastu-dziesięciu ładowaniach jedna się tak rozjechała. Pytanie dlaczego? Spróbuję ją dzisiaj ręcznie rozładować do poziomu tych pozostałych i zobaczę co dalej.
pzd