Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Siema fizyczne mirasy, ogółem sprawa wygląda następująco - bliski inżynier informatyki z tej strony. Jeszcze troszeczkę i będzie dyplom, ale co dalej? Na początku jak poszedłem na studia moim celem było zostanie dobrym PROGRAMISTĄ, a nie klepaczem kodu. Czy to osiągnąłem? Nie wiem, pracodawca nie narzeka, to samo ze znajomymi z pracy, więc mogę sobie uznać to jako sukces, pomimo tego, że jeszcze nie jestem nawet w 1/10 mojej drogi którą mam zamiar spełniać. Ale nie o tym ten wpis, chociaż po części. Już od dzieciaka jarałem się fizyką w szkole, ale zdawałem wszystko na podstawie i jakoś to nie poszło w tym kierunku. Raczej matematyka, potem rozszerzenie, informatyka, no i poszło z góry. Nie powiem, po latach, kiedy internet jest tak rozwinięty a materiałów jest wszędzie pełno trochę żałuję, że nie szedłem w tym kierunku + dokładając do tego obecne skille nabyte na informatyce. Powiedziałbym nawet, że biorąc pod uwagę dostępność materiałów z programowania w internecie, lepszym celem byłaby fizyka, gdzie niektóre koncepty już troszkę trudniej sobie wpoić do głowy. A wtedy mogłem douczać się z programowania w trakcie studiów.

Nie wiem co chciałbym robić do końca, to nie jest post w stylu "chcę zmieniać pracę", po prostu chciałbym jakoś połączyć te dwie dziedziny, nawet uczyć się samej fizyki z pasji, bo po prostu jest dla mnie strasznie ciekawa. Tylko od czego zacząć? Podstawy trochę pamiętam ale trzeba byłoby sobie je porządnie przypomnieć. Fizykę na studiach miałem, ale to nie było coś z wyższej półki. Coś raczej na zasadzie "jesteś na politechnice, masz być inżynierem, ma być fizyka." Chciałbym pracować w jakiejś branży powiązanej z informatyką i fizyką, ale nie wiem gdzie i jak do tego dążyć. Podoba mi się mechanika kwantowa, fizyka jądrowa, głównie działy fizyki powiązane z CERN, LHC. Urwę to tutaj, bo post zaszedł za daleko i się rozpisałem. Szukam książek, materiałów, drogi którą mógłbym podjąć w celu nauki w tym kierunku. Jak osiągnąć ten poziom, ażeby rozumieć zawartość z książek z zawartą tematyką o mechanice kwantowej albo fizyce jądrowej? Czy to są kompletnie niezależne od siebie tematy i można czytać o tym od początku nie mając wiedzy o innych rzeczach z fizyki/jej podstaw? Co byście polecili żebym powtórzył żeby powoli iść w tym kierunku?

tl;dr (ostatnie 3-4 zdania tej ściany tekstu) - Szukam książek, materiałów, drogi którą mógłbym podjąć w celu nauki w tym kierunku. Jak osiągnąć ten poziom, ażeby rozumieć zawartość z książek z zawartą tematyką o mechanice kwantowej albo fizyce jądrowej? Czy to są kompletnie niezależne od siebie tematy i można czytać o tym od początku nie mając wiedzy o innych rzeczach z fizyki/jej podstaw? Co byście polecili żebym powtórzył żeby powoli iść w tym kierunku?

#fizyka #fizykakwantowa #mechanikakwantowa #fizykajadrowa #nauka #zainteresowania

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
  • 7
  • Odpowiedz
http://www.goodtheorist.science/ <- To jest fajna stronka z dużą ilością materiału i radami od fizyka teoretyka, zajmującego się teorią strun, a więc wszystko co chciałbyś wiedzieć nt. mechaniki kwantowej, Modelu Standardowego, itp. itd. Zarówno od strony matematycznej i fizycznej. Oczywiście jest tu tego bardzo dużo, ale jeśli chciałbyś się serio zacząć zajmować fizyką kwantową albo jądrową to myślę, że jest to dobre miejsce, gdyż zawiera dużo skoncentrowanej wiedzy. Jeśli jednak nie jest
  • Odpowiedz