Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Pytanie do ludzi od #sysadmin #devops #sysops

Jak zdobyć doświadczenie w obecnie bardzo poszukiwanych technologiach #terraform #kubernetes #jenkins (ogólnie CI/CD) jednocześnie nie rezygnując z obecnej pracy?
Aby uczyć się CI/CD, należy mieć jakiś system z napisanymi testami i najlepiej oddzielne środowisko do ich odpalania.
Aby faktycznie nauczyć się terraforma i kubernetesa, to trzeba mieć jakąś większą infrastrukturę i rzeczy pozamykane w kontenery.

Myślałem o czymś w rodzaju bezpłatnego stażu (choć oczywiście płatny byłby lepszy) u kogoś w soboty.
Tylko czy to jest aby realne?
Większość ludzi szuka raczej pracowników na pełen etat.

Ewentualnie jeśli ten pomysł nie wypali, to jakie kursy możecie polecić z ręką na sercu?

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
  • 20
@lukinko: Jest dosyć trudny jak chcesz robić zaawansowane rzeczy dlatego jest tak poszukiwany u pracowników. Dużo ludzi myśli, ze ogarnia kontenery, a tak naprawdę nie ma o nich pojęcia.
Trudność kubernetesa wychodzi chociazby na egzaminie cka, bardzo trudno go zdać. Ja miałem problem z niektórymi zadaniami, a używam kubernetesa od momentu, kiedy został pokazany przez google.

K8S jest mega prosty jak chcesz zrobić deployment i masz mały klaster.
@mmichal: Tak jak napisałem, zależy co chcesz zrobić. Jeżeli masz serwis i tyle to ECS jest spoko. Jeżeli chcesz robić bardziej zaawansowane rzeczy, jakiś serverless, kolejki, zaawansowane HA to kubernetes i ogarnięcie tego jest stosunkowo skomplikowane i wymaga specjalisty. :)
@mmichal: Nie wątpię ale czasami chcesz i potrzebujesz kubernetesa. K8S bardzo fajnie się skaluje chociażby zarówno ilość podów jak i ilość nodów. Możesz używać instancji spot, mieć różne grupy maszyn itp.
Jest dosyć trudny jak chcesz robić zaawansowane


@yggdrasil: mam 17 nodow on bare metal, calico z network policy dla ochrony namespaces, storage na moosefs. Odpalone około 15 projektów prod + stages, w tym deploye używające GPU. Wcześniej było to odpalone na gołym dockerze, migracja nie była wcale taka trudna.

Dlatego śmiem twierdzić, że po pokonaniu progu wejścia, dalej jest z górki.
@yggdrasil problem jest taki że sporo firma się pakuje w k8s bo taka jest moda i szukają ludzi którzy twierdzą że są ekspertami nie mając do nikogo ich porównać. W większości firm w których widziałem k8s pomogłoby im wywalenie całego Dockera i powrót do wcześniejszych rozwiązań bo tylko sobie życie komplikują
Ubuntu, Ansible stawia wszystko co potrzeba: przerabia netplan bo ustawia bonding i ststyczne IPiki, docker/nvidia-docker, moosefs.
k8s to juz z palca. Klaster jest na RKE, bo managment chcial koniecznie sobie klikac.