Wpis z mikrobloga

Cześć wykopki!
Z powodu #koronawirus miałem potrzebę zorganizować videoconferencje dla mojej #wspolnotamieszkaniowa . Szukałem sensownego oprogramowania, które pociągnie minimum 40 osób na raz. Najlepiej OpenSource, SelfHosted i Free. Po testach kilkunastu softów w końcu znalazłem dobry soft. Jest to BigBlueButton. Piszę o tym bo więcej osób może mieć taką potrzebę, a nie każdy może sobie pozwolić na skorzystanie ze Skype, Hangout, Slack. Jeśli macie pytania to piszcie. Jeśli chcecie przetestować to dam linka na prv do mojej instancji testowej (nie publikuje online adresu bo testuje właśnie z administratorem wspólnoty i nie chce heheszków z wykopu za dużo, a mam zainstalowaną tylko jedną instancje na razie). Jeśli ktoś by potrzebował, aby wdrożyć mu to komercyjnie w firmie lub udostępnić na spotkanie lub kilka to też da radę, ale to już za pieniążki mogę zaoferować :)
#devops #devopsiarz #programista15k #programowanie #administracja #siecikomputerowe
  • 14
@ddzwon: https://www.windowscentral.com/microsoft-offers-premium-teams-free-over-next-six-months-due-coronavirus

https://docs.microsoft.com/en-us/MicrosoftTeams/e1-trial-license

New in March 2020, a free 6-month Office 365 E1 Trial, including Microsoft Teams, is now available. Microsoft is making this special E1 Trial license available in response to the increased need for employees to work from home (WFH) in response to the COVID-19 (coronavirus) outbreak.

Z tym brakiem walki to troche przesadziłem bo w sumie niedoszacowali serwerów na "Remote Monday" - pewnie już wrzucają nowe, ale to
@ddzwon: jest wideo, większość wykładów mam teraz prowadzone na tej platformie. Minusy są takie, że trzeba założyć konto i zainstalować oprogramowanie. Obsługa wg mnie nie jest całkowicie intuicyjna, ale warto sprawdzić ;)
free 6-month Office 365 E1 Trial, including Microsoft Teams


@Koliat: To nawet miło z ich strony. W życiu bym się tego po M$ nie spodziewał :P

jest wideo, większość wykładów mam teraz prowadzone na tej platformie.


@paczus13: Na darmowej wersji?
@ddzwon: Normalnie są i tak darmowe wersje na dwa miesiące biznesowe, plus Teams ma wersje darmową taką zupełnie darmową, (Teams Freemium) coś jak Slack darmowy - akurat z "free trials" MS bardzo dużo rozdaje ;-)
Jak doświadczenia po dwóch miesiącach?


@pokpok: W ciągu 2 miesięcy raz się zawiesiło. Zrobiłem restart całej maszyny. Ogółem działa bardzo stabilnie, jakość połączenia żyleta :) polecam serdecznie.
@pokpok: Chodzi na KVM. Wewnątrz jest docker. Używałem maksymalnie z 7 osobami na raz nadający audio/video, ale ja mam instalację minimalną 2 rdzenie, 4GB ram. Gdzieś czytałem w dokumentacji, że przy większej (zalecanej) ilości zasobów wytrzymuje minimum 20 nadawczych strumieni audio/video i 200 osób odbierających (pewnie więcej, ale producenci softu nie robili testów).