Wpis z mikrobloga

zamiast powitania słów #porannaporcja czarnych agutiów

Aguti czarny (Dasyprocta fuliginosa) – gatunek gryzonia z rodziny agutiowatych, żyjący w Brazylii, Kolumbii, Ekwadorze, Peru, Wenezueli i Boliwii. Aguti czarny żyje samotnie, choć czasem, przy dużym zagęszczeniu populacji zasięg samców i samic może być zbieżny, co może dawać wrażenie że żyją w parach. Samice – szczególnie w okresach niedoboru żywności – aktywnie bronią swoich terenów. Aguti czarne zachowują czujność, a w przypadku zagrożenia charakterystycznym szczekiem alarmują członków rodziny o zbliżającym się niebezpieczeństwie. W sytuacji zagrożenia zwierzę stroszy włos na zadzie, co ma sprawiać wrażenie, że jest większe. Gdy aguti napotka boa dusiciela siada, obserwuje węża z daleka i bębni o ziemię tylną łapą, co zwraca uwagę innych członków rodziny, którzy także podejmują owo charakterystyczne bębnienie, doprowadzając do przepędzenia gada. Jest roślinożercą. Żywi się owocami i nasionami. W obrębie siedliska gromadzi zapasy, które ukrywa w wykopywanych dołach–spiżarniach.

#zwierzeta #zwierzaczki

z rodzaju Dasyprocta były w porcji: Dasyprocta punctata – aguti środkowoamerykański (dawniej brunatny), Aguti oliwkowy (Dasyprocta azarae)

fot. Jean Paul Perret

fot. Jeison Macgregor

fot. Daniel Castro

fot. Stephen Davis

fot. Ryan Shaw

fot. Alvaro Velasquez

fot. andrea quiroz

fot. John Dreyer Andersen

fot. Yamil Saenz

fot. Jon Irvine

fot. Jon Irvine

fot. Jon Irvine

fot. Jim Scarff

fot. Marcell Claassen

fot. naturgucker

fot. Steven Whitebread
likk - zamiast powitania słów #porannaporcja czarnych agutiów

Aguti czarny (Dasypr...

źródło: comment_1584339382zukYM4tdk0P1kjCQMpryt2.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
@likk:

– Czyżby? – zdziwił się Tomek. – Myślałem, że maniok znany był Indianom od bardzo dawna.


– Byłeś w błędzie, pierwsi ludzie nie znali innego pożywienia prócz soku drzew i kory – odparł szaman. – Maniok i inne pożyteczne rośliny nauczyli się uprawiać znacznie później.


– A któż ich tego nauczył?


– Było to tak! Pewnego razu głodny stary Indianin chodził po lesie szukając jadalnej kory. W gąszczu przypadkiem natrafił
  • Odpowiedz
@Czajna_Seczen: nie będzie przesadą jeśli powiem, że to właśnie Tomek sprawił, że w podstawówce miałem same piątki z geografii... ale to sto lat temu było ;)
  • Odpowiedz