Wpis z mikrobloga

Wywiad Sroczyńskiego z Piotrem Trudnowskim, szefem Klubu Jagiellońskiego link

Bo nie da się z poziomu żadnej konserwatywnej diagnozy bronić rządów PiS-u. I są momenty, kiedy to dobrze widać, wtedy chyba piszemy najmocniej. Sam popełniłem podobny ostry tekst ze trzy lata temu, gdy jeden z polityków obozu władzy wykorzystywał postać Inki do usprawiedliwiania nepotyzmu. No kosmos! Budujemy IV RP, PiS jako partia czystych rąk i walki z korupcją w polityce, a tu okazuje się, że minister pisowskiego rządu nie dość, że ma problem z nepotyzmem i jakąś "córką leśniczego", to jeszcze do swojej obrony potrafi zaprząc politykę historyczną, wziąć Inkę - bohaterkę własnego środowiska - i dla maskowania złych zachowań ją cynicznie wykorzystać. To jest coś, co się konserwatyście w głowie nie mieści, bo myśmy zarówno zwrot w polityce historycznej, jak i narrację antykorupcyjną od lat traktowali śmiertelnie poważnie.

Problem takich ludzi jak ja polega na pełnej świadomości, że w Polsce politycznego duopolu nie ma żadnego dobrego wyboru. Powrót do władzy PO wcale nie oznacza powrotu status quo ante, za daleko już to wszystko zaszło, tylko coś jeszcze gorszego. Więc jak mnie pytasz, na kogo zagłosuję w wyborach - na pewno nie na Kidawę-Błońską. Oni musieliby uznać, że racją ich ponownych rządów jest lepsze zaspokojenie pewnych ważnych potrzeb społecznych, które w tej chwili zaspokaja PiS. Ale oni nie są w stanie tego zrobić, bo - dokładnie jak ta sala na Żoliborzu - nie są zdolni do autorefleksji, nie zaspokoją tych potrzeb i będziemy mieli jeszcze gorsze, jeszcze bardziej podzielone społeczeństwo. To byłby raczej powrót do logiki walenia w klatkę z małpami i eskalowania sporu, żeby pokazywać, jacy "tamci" są straszni. Nie widzę cienia obietnicy, że PO jest partią, która ma pomysł jak radzić sobie z emocjami społecznymi, które są silne.


#polityka #4konserwy #neuropa #sroczynski
  • 2
  • Odpowiedz
@yeron: Oh, trzy lata temu #!$%@?ło go wykorzystanie Inki do podłych celów, ale #!$%@? Konstytucji i ordynarne zarzynanie sądownictwa nie spowodowało podobnie OSTREGO tekstu? Zasrany symetrysta, który zagłosuje na Dudę.
  • Odpowiedz