Wpis z mikrobloga

Mirki co ile wymieniacie olej w skrzyniach automatycznych ?
Mam pacjenta Lexus'a IS200t 8 biegowym automatem który przekroczył 60 tyś.
W książeczce ma zapisane, że po 60 tyś olej jest do "sprawdzenia", ale słyszałem też się go nie wymienia...
Pamiętam Audi w DSG to tam był wymieniany bodajże po 60 tyś olej.
#lexus #motoryzacja #mechanikasamochodowa
  • 14
@biskup2k: i tak cud, że toyota wymienia olej silnikowy co 15 tyś/rok, zobacz na VM/Kia/Hyundai... 2 lata/30 tyś ;) Ale faktycznie nie wierzę by olej w tej skrzyni dawał radę 2x60 tyś... już olać dynamiczną ale chociaż statycznie wypadało by wymienić te 2 litry czy ile tam wchodzi.
ale słyszałem też się go nie wymienia.


@pssq: To źle słyszałeś, bo tam jest jeszcze filtr tego oleju, który też się wymienia, czasami od razu też uszczelkę.
Ogólnie to zaleca się co 60kkm, ja wymieniam co 40kkm.
Producenci aut dostają "punkty" za ekologię samochodu. Zaleca częstą wymianę oleju silnikowego? To cyk, parę punktów w dół. Przekładniowy? Kolejne parę punktów w dupie. I tak się nagle okazuje, że auto nie zostanie w
@pssq: Jeżeli wymienisz olej na odpowiedni, to nie będzie problemów. Kłopot się ponoć zdarza co prawda ale tylko i wyłącznie w niektórych skrzyniach w BMW z adaptacyjną mechatroniką (skrzynia jest wyuczona starej konsystencji oleju). Ja bym zmieniał z dużym naciskiem na określenie: "na właściwy olej". Zmieniłem olej już w 3 automatach VW i zawsze była mniejsza lub większa poprawa, w jednym nawet po 400kkm.
@pssq: Ja praktykuje że maksimum dla oleju to 50 tysięcy przy normalnej eksploatacji, przy mocniejszej skracam ten interwał o połowę, do tego często warto kontrolować jeśli jest taka możliwość stan oleju przez jakiś bagnet czy korek. W sensie jego kolor i zapach. Jeśli to przykładowo różowy atf to ma być różowiótki i nie mieć zapachu spalenizny. Oczywiście filtry wymieniane razem z olejem i wtedy o ile nikt wcześniej automatu nie dojechał
@dict: nie no głupi nie jestem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@catsky: z drugiej strony ciekawe ile osób tak robi, bo patrząc na zalecenia serwisowe, większość aut w tym np. po leasingowych będzie latała na jednym oleju w skrzyni...
Jako ciekawostka w Lexus też jest wymiana filtru powietrza co 60 tyś lub 4 lata xD