Wpis z mikrobloga

#drony #dron #latanie #lotnictwo #mavic #dji
Tagi dla rozgłosu.
Mirki, mam problem. Od dłuższego czasu - dobre pół roku -nad okolica lata jakiś #!$%@? dronem. I to nie jakiś chińczyk z Ali za 200 złotych ale potężna krowa co to lata na kilka kilometrów. Problem w tym, że lata max 10 metrów nad ziemią i to tak spokojnie, powolutku. Jestem wręcz pewien, że ma niezłą kamerę w tym, no bo jak by inaczej latał na takie odległości.
Pytanie: on tak może? Czuję się niebezpiecznie, bo przy takiej wysokości i tak wolnym locie widzi wszystko co robię na podwórku ale i za domem w ogrodzie, gdzie np mogę się opalać bez gaci czy dymać żonę.
Gość potrafi nadleciec nad dom sąsiada i tak zawisnąć.
Zrozumiałbym, gdyby leciał kilkanascie - kilkadziesiąt metrów nad ziemią i robił fotki okolicy, czy latał nad lasem, czy przelatywał nad domami na spidzie, wracając do domu czy coś...ale nie w taki sposób, w jaki to robi.
Próbowałem go dorwać ale z reguły spierdzielał. Sąsiedzi też się niepokoją, no bo jak to tak.
Są jakieś regulacje prawne co do tego? On potrzebuje jakiejś zgody/licencji na takie latanie? Czy jak nadleci nad moją działkę i go strące, nie wiem, kamieniem? to coś mi grozi?
Weźcie pomóżcie, bo boje się wyjść do ogrodu...
  • 27
  • Odpowiedz
@Sckb: ogólnie może latać, bo przestrzeń powietrzna nad twoją działką nie należy do Ciebie.

Teoretycznie nie może nagrywać Ciebie, ale podgląd z kamery ma i widzi co się dzieje.

ale myślę że spokojnie można go dojechać za naruszenie miru domowego. Nagraj drona jak leci, zgłoszenie na policję i myślę że drugi raz dwa razy się zastanowi.
  • Odpowiedz
@polski: A co niby policja zrobi w tym temacie? Oni na dronach przecież się nie znają. Myślisz, że namierzą operatora? Nawet na własną rękę kierując się za wracającym dronem może być to trudne, gdy będzie nas obserwował.
Kamieniem tego nie strącisz, zestrzelisz z wiatrówki? Może, gdy nie będzie patrzył bo inaczej spierdzieli. Przyleci z kilometra powisi 5 minut i wróci. Dużo zależ jeszcze od terenu.
  • Odpowiedz
@dumpmuzgu: no jak wiesz który to sąsiad to wskazujesz: ten i ten lata dronem (nie wiesz czy nagrywa) i narusza twój mir domowy. Plus pokazujesz film z dronem.

Podobnie jak z sąsiadem który za głośno słucha muzyki.
  • Odpowiedz
@dumpmuzgu: myślałem o śrucie 1...albo 2. Ale fakt, za takie gówno mogę stracić pozwolenie na broń.

@kj5: serio. Nawet dziś jak wracałem od znajomych to sobie leciał.

@dumpmuzgu: mniej więcej wiem gdzie mieszka, a po tym można dojść kto to, pytając ludzi na wsi. Ktoś musi widzieć i słyszeć z której chaty to startuje.
  • Odpowiedz
@Sckb: jak go strącisz to wołaj i cykaj foto. Widziałem filmy na jutube jak wkładali ziemniaka w rurę i on jakoś leciał daleko. Z takiego kartofla jak dostanie to spadnie szybciej niz gwiazdka z nieba. Poszukaj sobie są filmiki z tymi ziemniakami.
  • Odpowiedz
@Sckb: Jak masz pozwolenie na broń, to za duże ryzyko. Nie warto. Dowiedz się konkretnie gdzie ląduje/mieszka operator. Ewentualnie poczekaj, aż będzie wracać. Wiecznie latać na baterii nie będzie.
  • Odpowiedz
@Sckb: po pierwsze nie słuchaj debili którzy mówią o strzelaniu/strącaniu - dostaniesz pozew o zniszczenie mienia a nie masz żadnych powodów aby to robić (zagrożenie życia itp.) #!$%@? ludzie idą do więzienia jak włamywacza
uszkodzą a co dopiero drona lol

po drugie nie masz prawa do przestrzeni powietrznej nad swoją działką

po trzecie w rozporządzeniu jest że operator musi unikać zakłócania spokoju lub porządku publicznego - http://www.swiatdronow.pl/mozna-latac-dronem-nad-cudza-posesja

po czwarte jako właściciel
  • Odpowiedz
@kj5: dzięki za info. Poczytam co wysłałeś i wezmę się za ciula. Sam mam małego piździka ale nie przyszło by mi do głowy by komuś nad chałupą latać.
  • Odpowiedz
@Sckb: W skrócie, zaznacz sytuację na policji, żebyś miał się do czego odwoływać, że już to kiedyś zgłaszałeś. Czujesz się stalkowany, obserwowany itd, mają obowiązek zgłoszenie przyjąć, zrób zdjęcie, film jako dowód jak dron jest nad Twoją posesją. Prawnie może latać, nad chatą, przestrzeń powietrzna nad domem nie jest Twoja, ale operator drona nie może zakłócać tym Twojego spokoju, a tu jak widzę jest problem. Z pewnością policja temat zleje, ale
  • Odpowiedz
@kj5: @asdasdce2w: @Edd3201: żona mówi - znowu lata! To ja za telefon, wychodzę z domu a ten wisi nad sąsiadem. Robię jedna fotkę, drugą, patrzę jakość ujowa mega a kolo dronem zaczyna #!$%@?ć! Przynajmniej wiem mniej więcej gdzie ląduje. Teraz tylko iść pochodzić po sąsiadach i gościu jest mój.
  • Odpowiedz