Wpis z mikrobloga

Kilka osób zadało mi pytanie jak wygląda obecnie sytuacja w Sahelu.

Odpowiem na kilka z nich.

1. Jak duża jest Al Kaida Islamskiego Maghrebu ?
Wbrew pozorom niewielka ale posiada bardzo dużo "rozdzielonych" terytoriów na prawie 6 krajach Afryki Subsaharyjskiej.

Terytoria traktują jak przechowywanie zasobów oraz szkolenia.

W 2018 roku ich "zasięg" to poniższa mapka:
https://cdn.ihs.com/www/images/IHSM-Counterterrormap62618.png

Wygląda na kolosalnie dużo ale trzeba zaznaczyć że na tamtym obszarze nie mieli ANI JEDNEGO MIASTA pod swoją kontrolą.
Tereny chodź "olbrzymie" są niewiele warte bo to sam piasek i pustynia.
Z drugiej strony ich "wypchanie" z tych terenów jest niemożliwe bo jak szukać niewielkiej grupy rebeliantów na obszarze wielkości...Całego Półwyspu Arabskiego ?

2. Czy Państwo Islamskie posiada jakiejś terytoria w Afryce ?

Tak, są w Nigerii razem z Boko Haram oraz w Mali i Burkina Faso (na granicy dokładnie) jako Państwo Islamskie Wielkiej Sahary.
Nazwa "Wielkiej Sahary" jest tylko z nazwy bo są tam praktycznie na skraju upadku.

3. Jak Francuzi radzą sobie w Sahelu ?

Radzą sobie ale... nie wszędzie.
O ile walki w Czadzie (najbliższym sojuszniku Francji) przebiegają dość pozytywnie dla nich o tyle sytuacja w Burkina Faso czy Mali jest dla nich kiepska.

A jeszcze w 2013 sytuacja była dramatyczna.
Chociażby dlatego że od Mali odłączył się Azawad a oni utracili 4 poważne miasta na północy swojego kraju.

Tak to wyglądało:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/42/Conceptions_de_l_azawad.png

4. Jak silne jest JNIM ?

No to trudne pytanie.
JNIM to zbiór różnych ugrupowań w Mali i to oni zadają najwięcej porażek tamtejszemu rządowi.

Tutaj infografika:
https://cdn.ihs.com/www/images/IHSM-Sahelinteraction62618.png

JNIM czyli Jama'at Nasr al-Islam wal Muslimin jest w stanie pokonać kilka garnizonów i dywizji tamtejszych oddziałów rządowych przejąć baraki składy z amunicja czy rozbić każdy Malijski konwój.
Są w stanie także przejąć miasteczko czy miasto.

Jednakże jest to tak "duża" pod względem bojowników formacja i jednocześnie tak słabo scentralizowana że ciężko się tym zarządza.
To takie niezależne grupy rebelianckie które dostają określone zadanie typu "w marcu atakujemy na obszarze tej prowincji".
I oni to robią. Gdyby się zebrali na pewno byliby w stanie mocno zaistnieć ale myślę że nie o to im chodzi.

5. Oglądam Fazowskiego jak podróżuje przez Afrykę czy jest tam bezpiecznie ?

W wbrew pozorom tak.
Obszary o których jest mowa są tak gigantyczne że szansa iż zostaniesz wmieszany w jakiś konflikt czy strzelaninę są bardzo niewielkie. Podróż do Afryki Sub-Saharyjskiej powinna być bezpieczna ale... uważaj na rabusiów.

To kilka takich pytań co dostałem o różnych ludzi.
Myślę że chodź trochę to wam pomoże.

Poniżej mapa moim zdaniem jedna z dokładniejszych robiona przez Francuzów w 2018 roku.
Warto porównać obszary Al Kaidy Islamskiego Maghrebu do tego co jest powyżej z okresu 2015-2018.
Jak duża jest dysproporcja w zależności od źródła.

#wojna #afryka #isis #alkaida #pytanie #pytaniedoeksperta #sahel #francja #podroze #wojsko
K.....e - Kilka osób zadało mi pytanie jak wygląda obecnie sytuacja w Sahelu.

Odpo...

źródło: comment_1583680660ymu4IQA26lYDXxAZUMtFxy.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz