Wpis z mikrobloga

Pytanko takie bo jestem kompletnym laikiem w tym zakresie. Zamowilem dwa paski ledowe 5630 5m kazdy. Paski jeszcze nie doszly ale napisalem do sprzedawcy aby mi podal jakiej mocy musze kupic zasilacze aby je podlaczyc do pradu. Sprzedawca odpisal, ze do jednego paska wystarczy zasilacz 12V 5A. Tutaj mam glowne pytanie czy jak kupie 12V 10A to bede mogl obydwa paski podlaczyc pod jeden zasilacz? Oraz nie wiem czy sprzedawca podal moc tego zasilacza z zapasem niektorzy proponuja od 10%nawet do 50%mocniejszy zasilacz aby tak szybko nie padl. Jesli kupie 12V 15A aby podlaczyc pod niego 2x5m 5630 to bedzie ok? Nie za mocny?
#led #oswietlenie #elektryka #swiatlo
  • 9
@fanatyk-teoretyk: jak nie znasz poboru tych ledów i opierasz się tylko na tym co napisał sprzedawca, to powinno starczyć tak jak piszesz. Ja bym zakładał że 80W na te 5m będzie pobór wiec wtedy zasilacz 5A może być za słaby. Wez lepiej minimum 8A, paski po 5 m łączymy równolegle z zasilaczem
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fanatyk-teoretyk: jak paski są mocne, i mają spory pobór prądu, to jeśli taki pasek zasilisz "na raz" z jednej strony, to spadek napięcia na ścieżkach paska ze względu na pobór prądu spowoduje, że cały pasek będzie pobierał mniejszy prąd (bo będzie pod mniejszym napięciem słabiej świecić) niż by wynikało z podawanych jego parametrów. Dlatego się paski dzieli na odcinki, zasila obustronnie albo co kawałek itp