Wpis z mikrobloga

#dzicyzapylacze
Tej zimy przyniosłam do domu kawałek drewna. Ten kawałek okazał się być bogatym siedliskiem owadów. Zaczęły one z niego wychodzić, sprawiając, że w środku zimy zaroiło się od wielu istnień, których los był przesądzony.
Zmotywowało mnie to, żeby wreszcie uzupełnić na stronie dział zatytułowany „Martwe drewno".

Tutaj całość: https://dzicyzapylacze.pl/martwe-drewno-drugie-zycie-drzewa/
Skrót w komentarzu.

Martwe drewno jest jednym z najcenniejszych, bogatych gatunkowo a także najrzadszych siedlisk. Porządkowanie terenów, ogródków a także gospodarka leśna, sprawiają, że surowiec ten często nie jest dostępny. W dzisiejszym artykule chciałabym, ukazując drzemiący w nim potencjał, zachęcić Was do tworzenia siedlisk stworzonych z martwego drewna.


Na zdjeciu Xorides praecatorius – zimowy gość, który wyszedł z kawałka drewna (fot. własna)
M.....e - #dzicyzapylacze 
Tej zimy przyniosłam do domu kawałek drewna. Ten kawałek ...

źródło: comment_1583133439UbXGYVaSttdNao4Gz4kqvA.jpg

Pobierz
  • 78
  • Odpowiedz
@Megachilidae:

Główne pnie były wywożone a gałęzie palone na miejscu


Jeszcze pytanie co z takimi wywiezionymi pniami się dzieje. Np w mojej okolicy była budowa drogi pod którą wycięto bardzo dużo drzew. Pnie wywieziono. Nie wiem jakimi kontaktami, ale część z nich trafiła między innymi na pola mojego ojca i stryja. Planowali to drewno spalić i rzeczywiście palili nim, ale okazuje się, że pnie drzew to bardzo niewdzięczny materiał do spalenia - trudno je pociąć ze względu na chaotyczny układ słojów. Przez to większość pni została tam gdzie leżała i przez lata wyrósł na nich mały
  • Odpowiedz
@Opornik: Zacytuję w sprawie domków swój komentarz z poprzedniego wpisu, jak odpowiedź na to, po co są domki i czy sens je stawiać:

Domki dla owadów powstały, jako forma popularyzacji tematyki dzikich pszczół. Dzięki temu, że dzikie pszczoły można samodzielnie hodować, obserwować i są łagodne, stały się idealnym nośnikiem przesłania o potrzebie pomocy ginącym gatunkom pszczół.

W Polsce istnieje 450 gatunków pszczół, z czego połowa to gatunki rzadkie i zagrożone
  • Odpowiedz
ta pawia mucha wygląda jak coś trującego/jadowitego. :/

@Borealny: Uroda jej jest z pewnością dyskusyjna, jednak obserwowanie jej to coś niesamowitego. Ten "pawi ogon" i spacerowanie po drewnie! Dlatego dałam filmik z YT :))
  • Odpowiedz
Może warto zamontować w lesie jakieś tabliczki z informacją, że to las monitorowany i kradzież drewna będzie karana.

@Pippo: Myślałam o tym ostatnio, że te tabliczki z "karą administracyjną" są takie mrożące krew żyłach ;) i powinny znaleźć w lesie swoje miejsce.
Wyrzucanie tam śmieci, to już zupełnie inna historia ( ͡° ʖ̯ ͡°) Wiele zebranych śmieci porzuconych w lesie nie jest tak łatwo zutylizować a
  • Odpowiedz
@Megachilidae: kiedyś przechodziłem sobie przez las koło stosu gałęzi i mnie skutecznie taki szerszeń brzydal zaatakował. Przyczaił się w stercie i prosto nad kolanem uraczył mnie jadem.
  • Odpowiedz