Wpis z mikrobloga

#dzicyzapylacze
Tej zimy przyniosłam do domu kawałek drewna. Ten kawałek okazał się być bogatym siedliskiem owadów. Zaczęły one z niego wychodzić, sprawiając, że w środku zimy zaroiło się od wielu istnień, których los był przesądzony.
Zmotywowało mnie to, żeby wreszcie uzupełnić na stronie dział zatytułowany „Martwe drewno".

Tutaj całość: https://dzicyzapylacze.pl/martwe-drewno-drugie-zycie-drzewa/
Skrót w komentarzu.

Martwe drewno jest jednym z najcenniejszych, bogatych gatunkowo a także najrzadszych siedlisk. Porządkowanie terenów, ogródków a także gospodarka leśna, sprawiają, że surowiec ten często nie jest dostępny. W dzisiejszym artykule chciałabym, ukazując drzemiący w nim potencjał, zachęcić Was do tworzenia siedlisk stworzonych z martwego drewna.


Na zdjeciu Xorides praecatorius – zimowy gość, który wyszedł z kawałka drewna (fot. własna)
M.....e - #dzicyzapylacze 
Tej zimy przyniosłam do domu kawałek drewna. Ten kawałek ...

źródło: comment_1583133439UbXGYVaSttdNao4Gz4kqvA.jpg

Pobierz
  • 78
  • Odpowiedz
Martwe drewno to uszkodzone, chore drzewa lub ich części. Wykorzystywane jest ono przez różnorodne organizmy. Wiele zwierząt korzystających z martwego drewna znajduje się na Czerwonej liście zagrożonych gatunków. Ponieważ ich sposób życia zależy od pewnych faz gnicia i rozkładu drewna, głównym problemem jest brak wszechstronnych struktur martwego drewna w środowisku.

Istnieją różne rodzaje i formy martwego drewna. Mogą to być leżące lub stojące pnie drzew, ale także stosy drzew lub gałęzi. Martwe
M.....e - Martwe drewno to uszkodzone, chore drzewa lub ich części. Wykorzystywane je...

źródło: comment_1583133604RDuldwozaUAV3P3rvnXcpo.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Stare drzewa, czy stosy gałęzi to miejsca lęgowe dla ptaków, kryjówki dla nietoperzy, jeży, jaszczurek, dżdżownic, pająków i wielu owadów. Na stosach gałęzi obserwowałam nastecznikowate i grzebaczowate poszukujące swoich ofiar. Na starych pniach spotkać można też często wygrzewające się owady, które wręcz jakby ustawiały się do zdjęcia.
M.....e - Stare drzewa, czy stosy gałęzi to miejsca lęgowe dla ptaków, kryjówki dla n...

źródło: comment_1583133655k1VX3gKOQoLSMaiKonWKWK.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@MENT4L: Leśnicy to chyba raczej tacy leśni rolnicy. Rolnictwo niestety mało ma wspólnego z ekologią.

W tym roku obserwowałam budowę drogi i wycinanie drzew.
Główne pnie były wywożone a gałęzie palone na miejscu. Powstały wielkie ogniska. A ja właśnie w trakcie przemyśleń o drewnie i ilości życia w każdym kawałku. Nie przywiązywałam się na tej budowie to drzew, nie gasiłam ognisk, chociaż miałam wielką ochotę to zrobić ( ͡° ʖ
  • Odpowiedz
@Megachilidae: płot z gałęzi wygląda świetnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Muszę dokończyć grodzenie działki i chyba pokuszę się o zrobienie takiego u siebie, tylko w nieco odchudzonej wersji. Odkąd PZD zabronił działkowcom palenia jakichkolwiek ognisk, wszędzie zalega sporo surowca.

A pomysł z zostawianiem martwego drewna podłapałem już wcześniej, oglądając wideobloga Varga Vikernesa ( #pdk ). Akurat w zeszłym roku ścinałem sporych rozmiarów martwą morelę, więc poumieszczałem powstałe
  • Odpowiedz
@wezowy: Z tą kradzieżą drewna to duży problem. Mam malusieńki kawałek lasu. Wygląda jak pobojowisko. Połamane drzewa. Unikam chodzenia tam podczas dużych wiatrów. I co zimę ktoś mi wynosi moje drewno!
Ten rok był łaskawy (może dlatego, że ciepło) i mój olbrzymi zwalony dąb został cały i nie ruszony :)))

Też mi się podoba ten płot z gałęzi. W ogóle lubię płoty typu hand-made. Zawsze, gdy gdzieś jadę, a często odwiedzam
  • Odpowiedz
@Megachilidae: Jak jest z obecnością korników w takim drewnie? Tj jeśli zalęgną się w martwym drewnie i będą tam ucztować to nie dojdzie do sytuacji, w której zaczną atakować pobliskie drzewa? Czy właśnie po to się zostawia martwe drewno, żeby korniki zajęły się nimi a nie zdrowymi drzewami?
  • Odpowiedz