Wpis z mikrobloga

@przemianawdzika: chodzi o budowanie historii kredytowej, że skoro radzisz sobie z regularnymi spłatami małych kredytów, to teoretycznie poradzisz sobie z większymi

Generalnie, większość osób z branży donosi, że nie jest to prawdą i pozytywna historia kredytów konsumenckich w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego nic nie zmienia, za to może pogorszyć twój scoring jeżeli dawałeś ciała z tymi kredytami
  • Odpowiedz
chodzi o budowanie historii kredytowej, że skoro radzisz sobie z regularnymi spłatami małych kredytów, to teoretycznie poradzisz sobie z większymi


@vinmcqueen: Ale to, że ktoś spłacał kredyt na 2000 zł w żaden sposób nie świadczy, że da radę spłacić taki na 200 tysięcy lub więcej.
  • Odpowiedz
@przemianawdzika: a czy ja powiedziałem, że tak jest? Chodzi tylko o to, że bank coś o tobie wie, historia kredytowa po prostu coś mówi o kredytobiorcy, masz proste kryterium - albo coś o kimś wiesz, albo nie wiesz zupełnie nic.

Z resztą, napisałem, że raczej nie ma to większego znaczenia w przypadku kredytów hipotecznych, ma znaczenie przy kredytach konsumenckich.
  • Odpowiedz
@przemianawdzika: Ten mit pochodzi z kredytów i pożyczek konsumenckich, gdzie historia kredytowa ma znaczenie. W przypadku zobowiązań niezabezpieczonych np. pożyczek gotówkowych wraz z "budowaniem historii" rośnie zdolność kredytowa.

Brak historii kredytowej nie jest przeszkodą do uzyskania kredytu hipotecznego i pozytywna historia kredytowa w żaden sposób nie ułatwia uzyskania takiego kredytu. W przypadku gdy historia kredytowa jest negatywna - czyli występowały opóźnienia w spłacie zobowiązań stanowi to przeszkodę w uzyskaniu kredytu hipotecznego.
  • Odpowiedz
@przemianawdzika: jestem po procedurze wzięcia kredytu hipotecznego więc powiem jak jest. Gadałem z pracownikami w wielu bankach i z wieloma doradcami. Spłacenie przykładowej pralki ma znaczenie, ale nie jakieś duże, może pomóc przechylić szalę na Twoją korzyść. Jest to po prostu jeden z wielu czynników, na podstawie której bank przyznaje kredyt. Zbytnio upraszczasz pisząc, że jak nie splaciles pralki za 2k to nie dostaniesz kredytu na 300k. Takiej zależności nie ma
  • Odpowiedz