Wpis z mikrobloga

Hej #dzicyzapylacze
Dzisiaj chciałabym się podzielić moim pomysłem na domek dla owadów.
Skrót, jak zawsze w komentarzach a więcej tutaj: https://dzicyzapylacze.pl/jak-zrobic-domek-dla-pszczol/

Chciałam kupić domek gotowy, ale zależało mi, żeby był głęboki i z surowego drewna. Żaden niestety nie odpowiadał mim wymaganiom. Postanowiłam sama coś zadziałać. Nie zrobiłabym tego lepiej niż fachowiec, dlatego drewnianą formę domku zakupiłam na Allegro. Sprzedawca oferuje drewniane donice na wymiar, więc wszystko zależy od naszej fantazji, jaki rozmiar wybierzmy. Zakupiłam trzy sztuki doniczek po 19 zł każda. Bez impregnowania i malowania.


(fot. własna)
M.....e - Hej #dzicyzapylacze
Dzisiaj chciałabym się podzielić moim pomysłem na dome...

źródło: comment_1582657432GomNJs5EWlcDMFysKsz51b.jpg

Pobierz
  • 128
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Amelie: Jestem tu po to, żeby siadać obok takich ignorantów ;) i opowiadać im historie, więc dobrze trafiłaś :) Każdy był kiedyś ignorantem.
Domki dla owadów powstały, jako forma popularyzacji tematyki dzikich pszczół. Dzięki temu, że dzikie pszczoły można samodzielnie hodować, obserwaować i są łagodne, stały się idealnym nośnikiem przesłania o potrzebie pomocy ginącym gatunkom pszczół.
W Polsce istnieje 450 gatunków pszczół, z czego połowa to gatunki rzadkie i zagrożone
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Megachilidae: wow dzięki za odpowiedź. Co do pszczół to jeszcze rozumiem, jak najbardziej. Wydaje mi się, że ludzie robią też takie domki dla innych robali i owadów. Bardziej się zastanawialam po co...truizm taki czy nowe hobby po prostu?
  • Odpowiedz
@Amelie: Tak. W tym domku oprócz pszczół mogą gniazdować też inne robale ;) Mogą to być grzebacze, osy (samotne, łagodne, niegroźne, nieprzylatujące do kanapek:), nastecznikowate. Do tego owady te przyciągają całą faunę towarzyszącą (kradnącą pokarm, czy podrzucającą jajka niczym kukułki). To taki mały świat, który można podglądać z wielką pasją.
Tu możesz zobaczyć niektóre gatunki, które mogą zamieszkać: https://dzicyzapylacze.pl/domek-dla-owadow/pszczoly-w-domku-dla-owadow/
O osach nie mam jeszcze osobnego artykułu, ale możesz poczytać o
  • Odpowiedz
@jahajacu: Można bambusem i są dobrze przyjmowane.
Jako, że należę do grona kruchych niewiast o delikatnych dłoniach nie używam tej pomocy. Kupiłam kilka tyczek i jak musiałam je pociąć, to płakałam gorzkimi łzami, że bambus taki twardy :))) Ale to dobra pomoc gniazdowa i jak ktoś ma siłę i wytrwałość i nie boi się głośno buczacej szlifierki kątowej, to polecam jak najbardziej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
jak zachęcić je do mieszkania w nim?

@lubiepepsi2137: Żeby osiągnąć sukces, trzeba zapewnić pszczołom i ich potomstwu pokarm (dostęp do kwitnących roślin). Dzikie pszczoły są krótkodystansowcami, więc dobrze, by rośliny znajdowały się w pobliżu domku. Domek tez nie powinien być zacieniony. Najlepiej wystawiony w kierunku południowo-wschodnim.
  • Odpowiedz
@Megachilidae: pytanie może głupie, może mondre: W ub. roku kupiłem sobie testowo niedużego gotowca i zainstalowałem na działce. Sprawdził się bardzo dobrze, większość mieszkań była zajęta ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czy taki domek należy jakoś czyścić "po sezonie", tak by mógł służyć kolejnym owadom? Czy nowi lokatorzy poradzą sobie bez mojej ingerencji?
  • Odpowiedz
@wezowy: To istotne pytanie, choć można je rozumieć dwojako :) Jeżeli usuwanie pasożytów z gniazd - to ja tego nie robię i jestem przeciwnikiem tego typu praktyk, jako niezgodnych z naturą i szkodliwych dla środowiska. Słowo "pasożyt" rani ucho wielu osób a to ważny element regulujący rozrastającą się populację. Pisałam ostatnio o tym tutaj: https://dzicyzapylacze.pl/gdy-czarne-jest-biale-czyli-rzecz-o-pasozytach-gniazdowych/

Jeżeli chodzi Ci o klasyczne sprzątanie, to warto zrobić przegląd co parę lat i wymienić
  • Odpowiedz
@niewiemja tez obsztorcowywal i zobacz, co się z nim stało ( ͠° ͟ل͜ ͡°)


@Tulkandra: Poszedłem sie po prostu zająć ważniejszymi rzeczami bo wy tu tylko gadu gadu a robić nie ma komu, już kończe domek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeżeli usuwanie pasożytów z gniazd - to ja tego nie robię i jestem przeciwnikiem tego typu praktyk, jako
  • Odpowiedz
@Niewiemja: Niektóre gatunki w naturze potrafią gniazdować w gęstych skupiskach. Obserwując żądłówki w naturze widzi się od zatrzęsienia pasożytów. Niesamowite muchy-satelity, które potrafią lecieć za żywicielem, jakby połączone niewidzialną nitką. Chrząszcze, których larwy czekają na kwiatkach, żeby przyczepić się pszczoły i na niej ulecieć do jej gniazda. Poczytaj o pasożytach motyli. Zobacz też, jak ciekawe są pszczoły pasożytnicze. W świecie owadzim jest tego pełno.
Słowo "pasożyt" ma negatywny wydźwięk a
M.....e - @Niewiemja: Niektóre gatunki w naturze potrafią gniazdować w gęstych skupis...

źródło: comment_1583262722B9eIM1wR4Bx4y19HFompXL.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Natomiast, by zmniejszyć liczbę pasożytów w domku dla owadów, zaleca się tworzenie kilku małych konstrukcji, zamiast jednej dużej.


@Megachilidae: Hmm, no to dupa, właśnie kończe robic jeden duży ( ͡° ͜ʖ ͡°) Będe musiał wymyślić jakiś inny sposób sprzątania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A btw. co do zdjęć to ta cała Samotka z tego zdjęcia wygląda w 100% jak owad którego często
Niewiemja - > Natomiast, by zmniejszyć liczbę pasożytów w domku dla owadów, zaleca si...

źródło: comment_1583263231Et1GrSIc7MExX7Fzq7I9OU.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Hmm, no to dupa, właśnie kończe robic jeden duży ( ͡° ͜ʖ ͡°) Będe musiał wymyślić jakiś inny sposób sprzątania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie taka dupa. Możesz wypełnić je w większej części suchymi kawałkami drzew. Nawet bez nawiercania. Będziesz miał różnorodne pomoce.

Samotka z tego zdjęcia wygląda w 100% jak owad którego często ubijam siedzącego na szybie.

@Niewiemja: Dla uściślenia w białych kółkach jest średnica otworu gniazda a nie wielkość owada.
Wszystko może u Ciebie
M.....e - > Hmm, no to dupa, właśnie kończe robic jeden duży ( ͡° ͜ʖ ͡°) Będe musiał ...

źródło: comment_15832638659ZeKtSS2z25tCOq7Nd6vwr.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Megachilidae: A gdybyś ten domek obróciła o 45 st. tak by powstał "romb"? I wtedy ta folia mogłaby osłonić dwie powierzchnie, prawdopodobnie bez tych dodatkowych listeweczek. I lepiej by chroniła wlot przed zacinającym deszczem. W podobnym stylu, właśnie takiego rombu, zrobiłem domek dla murarek.
  • Odpowiedz