Wpis z mikrobloga

#animedyskusja #scifi

Kilka dni zbierałem się z napisaniem tego posta bo to bardziej filozoficzna dyskusja ale może w przyszłości okazać się kwestią jak najbardziej praktyczną a nasza moralność niebyt tą kwestie obejmuje.

Mowa o konflikcie w anime Suisei no Gargantia - 2012
W dalszej części spoilery, ale myślę że mogę sobie na nie pozwolić bo to nie nowa seria.

Daleka przyszłość, ludzkość toczy wojnę ze stworzeniami przypominającymi meduzy, stworzyła do tego celu maszyny wyposażone w ai a pilotowane przez ludzi. Na wskutek przypadku pilot i maszyna dostają się na ziemię, dawno temu opuszczoną na wskutek katastrofy naturalnej. Okazało sie jednak że przetrwali tam ludzie tyle że stracili większość technologii oraz te paskudne stwory. Jakiś czas później bohater dowiaduje się że paskudy powstały na wskutek eksperymentów genetycznych na ludziach, mających ich uchronić przed zmianą klimatu.
Pilot ma poważne wątpliwości co do dalszej walki.
Ai maszyny stwierdza że to nie jest powód by eksterminacji zaprzestać.

I ma zupełną rację.

Paskudy i ludzie mają wspólnych przodków, tyle że to samo można powiedzieć o całym życiu na ziemi.
Czy mielibyśmy opory przed tym by zatłuc gatunek małp gdyby był dla nas zagrożeniem tylko dlatego że 5mln lat temu żyli nasi wspólni przodkowie? Osobiście bardzo wątpię.
Można argumentować że to gatunek inteligentny ale to kwestia poboczna, skoro są wrodzy a możliwość porozumienia jest bardzo wątpliwa. Mniej więcej jak nasze porozumienie z delfinami.

Możliwość zaistnienia takiej sytuacji w naszej przyszłości jest dosyć wysoka.
Wystarczy izolacja populacji na długi czas (nie tak długi i nie tak izolowany zakładając inżynierię genetyczną) by wykształciły się dwa odrębne gatunki, mniej więcej tak odrębne jak często ukazuje sci fi.
Jak wygląda wszechświat... jest pytaniem człowieka.
Zmieniając naszą biologię wpłyniemy równie mocno na nasze postrzeganie świata, mentalność, społeczeństwo, nasze pragnienia i przysłowiowe hamulce.
Coś co może nam wydawać się zwyczajnym ulepszeniem może zmienić cały nasz obraz nie do poznania i mieć nieprzewidywalne konsekwencje.
No troszkę mrocznie się zrobiło...

Patrząc optymistycznie, jeśli obcy nie istnieją to sami prawdopodobnie ich stworzymy. :P
LegionPL - #animedyskusja #scifi

Kilka dni zbierałem się z napisaniem tego posta b...
  • 2
  • Odpowiedz