Wpis z mikrobloga

Szukam tutorial / książkę która opisuje częste zagadnienia przy tworzeniu webaplikacji. Chciałbym by obejmowała możliwie jak największy proces (komunikacja backend-frontend, deployment na serwer/chmurę, zabezpieczenia aplikacji, logowanie sesja i użytkownicy, połączenie z bazą danych).

Chciałbym poznać minimum teorii które jest potrzebne (np. wymiana kluczy, certyfikat, API Rest i http, schemat komunikacji z zwykłym serwerem/chmurą), czemu używamy takich rozwiązań (chmura / framework X / usługa Y / serverless ).

Bardziej mi zależy na poznaniu niskopoziomowo/architektonicznie/teoretycznie działają konkretne elementy aplikacji webowej i dlaczego używać nowoczesnych technologii (jakie problemy rozwiązują) oraz jak one działają (bo zwykle to kolejne warstwy abstrakcji dla mnie które utrudniają analizowanie flow aplikacji).

Chodzi o to, że zderzyłem się z serverlessem, dockerem, aws, angularem + ngrx + node, bazka nosql (dynamodb) a mam wiedzę studencką, czyli pisanie aplikacji klient-server a "deployment" polegał na wysłaniu programu na repo prowadzącego labki. Bootstrap to był max jeśli chodzi o frontend. Z "nowych" technologi wiem mniej więcej jako coś wyklikać / wkleić boilerplate-a, ale chętnie poznałbym to od spodu.

Każda rada mile widziana :D

#programowanie #naukaprogramowania #webdev #devops
  • 5
@Lewo na moje to szukasz kilku książek. Natomiast patrząc na Twoje wymagania - powiem Ci, że ciężko o ‚praktyczny’ przewodnik, zwłaszcza pokrywając temat od A do Z.

Na mój gust powinieneś zacząć na high levelu - i schodzić w dół z tym wszystkim. Tj, jeśli zrozumiesz idee SPA, czy mikroserwisów - to nie ma większego znaczenia czy to będzie react czy angular (w przypadku SPA), spring czy django (w przypadku mikroserwisów).

To,
@opalczynski: dzięki :) podoba mi się to o microserwisach. Ogólnie żebym to zrozumiał to musiałbym mieć takie architekta na tydzień, ale jak poczytam różne stronki to przynajmniej będę mógł mu zadawać precyzyjniejsze pytania.

@Cloudziu: Bardzo fajna stronka, dzięki wielkie. Jak masz więcej podobnego staffu to chętnie poczytam.

Rozumiem, że pozycje https://helion.pl/ksiazki/architektura-systemow-zarzadzania-przedsiebiorstwem-wzorce-projektowe-martin-fowler,szabko.htm#format/d takie jak ta, są lepsze w późniejszym etapie albo dla architekta?