Wpis z mikrobloga

Oświetlenie
Czy to dobry pomysł wieszać główne źródło światła nad biurkiem? Plan jest taki, znajomy woli jak jest ciemno w pokoju ( _) Chcąc pogodzić racje dwojga, zamierzam zamontować regulowaną lampę sufitową i ustawić ją tak, żeby oświetlała najbardziej moje biurko. Ale to chyba głupi pomysł ? Nie będzie mój wzrok się męczył, nie dojdzie do olśnień?

Z tego co widzę, na jednej lampie jest napisane maks 25W, sprawdziłem wszystkie materiały (oprawka metalowa) i wynika to chyba z przepisu o zapobieganiu olśnieniom. Ja zamierzałem zamontować tam z 40W. Chyba lepiej korzystać z tego źródła nad biurkiem, jako doświetlenia?
#oswietlenie #fizyka #bhp #dom
  • 7
  • Odpowiedz
@MojaPuffa: Tzn. nie lubisz tego źródła ( ͡° ͜ʖ ͡°) ?
Chyba będzie lepiej, jak przetestuję taki sposób doświetlania biurka i pogodzę swoje potrzeby i kolegi. Trochę obawiałem się takiego strumienia - trochę za małe moce podałem - to dla żarówek halogenowych. Dla zwykłych z 60- 70W - 600-800 lumenów.
Może ktoś coś napisze jeszcze.
  • Odpowiedz
@MojaPuffa: niektóre ledy emitują coś tam w spektrum światła niebieskiego - większa energia i ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Patrzę codziennie w ekran monitora i smartfona i wole to ograniczać.
Do tego może dojść efekt oślepiania, chociaż wybrnęli z tego stosując mleczne osłonki.
  • Odpowiedz