Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, kupiłem sobie używanego lapa (thinkpad t440p) z allegro (od sklepu, mam 14 dni na zwrot).
Laptop do mnie przyszedł, jest w świetnym stanie i zgodny z opisem, poza jednym wyjątkiem - jest założone hasło na BIOS o czym nie było mowy w opisie aukcji.

Teraz pytanie do was - w czym właściwie przeszkadza takie hasło? Do biosu mogę wejść w trybie read-only i zobaczyć co jest poustawiane - czy jest coś na co powinienem zwrócić uwagę?


#laptopy #laptop #komputery
  • 20
  • Odpowiedz
@Ryuk: no tam moze być MEBx lub ATM skonfirgurowany przez sprzedawce, więc jak najszybciej zresetuj bios i wyłącz ficzery które wymieniłem
  • Odpowiedz
@Ryuk: są różne ustawienia np. może być w biosie ustawione że nie da rady instalować windowsa z pendrive bo nie ma boota z USB itp. może być włączone szyfrowanie dysku, przez co później mogą być problemy z odzyskaniem danych

takie duperele jak np. zamiana klawiszy funkcyjnych (jaśniej/ciemnej) z funkcjami F3, F4 itp.

generalnie widziałem że czasami laptopy mają coś takiego (jest założony supervisor password na biose) ale zwykle powinno to
  • Odpowiedz
@Ryuk: Da się z tym żyć, ale kiedyś możesz potrzebować wejść do biosu i coś zmienić i będzie problem. Np uruchomienie wirtualnej maszyny np virtualbox wymaga ustawienia odpowiedniej opcji w biosie, czy też dodatkowo możesz wł/wył np chip TPM do zaszyfrowania systemu. Dogadaj się z firmą by podali Ci hasło do biosu albo niech na swój koszt zamówią kuriera i później odeślą ze zdjętym hasłem. Dodatkowo, przy późniejszej odsprzedaży może
  • Odpowiedz
@krzyhhh: to chyba nie jest takie proste w przypadku tego modelu, a na zwieranie jakiś nóżek na czipie chyba jestem za głupi ¯\_(ツ)_/¯

@NAGI: matryca 1920x1080, ssd 240gb, 8gb ramu w jednej kości, procesor standard - i5-4300m, zapłaciłem 650 zł
  • Odpowiedz
@Ryuk: wyjęcie bateryjki nic nie da. zobacz czy bootuje system z pendrive, nawet jezeli nie bootuje to pamietaj, ze na win10 masz mozliwosc zrobienia formata bez koniecznosci uzywania zewnętrznego nośnika, przywrócenie ustawień fabrycznych. Jak dobrze Ci się korzysta, dużo nie zapłaciłeś, to nie masz się czym przejmować. To dość popularne w laptopach poleasingowych, z tym, że powinno być to napisane w opisie. Zawsze możesz zadzwonić do sprzedawcy, ale spokojnie, bez
  • Odpowiedz
dzięki wszystkim Mirkom za zaangażowanie!

@Catmmando: czy pod ATM kryje się Intel AT Module Activation? Bo żadnego AMT znaleźć nie mogłem.

@arybek: tego lapa wziąłem z myślą żeby móc awaryjnie w terenie odpalić Android Studio i coś tam sobie podłubać - sprawdziłem, na szczęście wirtualizację mam włączoną (tzn. mam włączone Intel Virtualization Technology, a Intel VT-d mam z kolei wyłączone, ale z tego VT-d nie będę korzystał, bo
  • Odpowiedz
@blobs: to nie jest hasło na bios per se, to jest tzw. supervisor password dedykowany pod korpo bo ThinkPady są makietowane typowo jako biznesowe laptopy

IT takie zakłada, żeby pracownicy nie grzebali w ustawieniach, potem jak laptopy idą na sprzedaż to nikt z tym nic nie robi

@Ryuk
co jak co, ale Lenovo nie jest w ciemię bite więc nie ma hasła uniwersalnego bo supervisor password nadaje użytkownik, bateryjka
  • Odpowiedz