Wpis z mikrobloga

Zapisujecie się do PPK ? Ja nie.
2% pracodawcy to pewnie pracodawca sobie odkuje na pracownikach
20 pln od państwa mnie nie kupuje :-)

Wg symulacji wynagrodzenia.pl dla 4000 brutto i 35 lat dostajemy:
86.000 z zarządzania aktywami - czyli może będzie tyle a może będzie 60.000 a może 20.000
55.000 kasy własnej strzyżonej owcy
42.000 kasy od pracownika (czyli pośrednio również od strzyżonej owcy)
9.000 od Jarka który jeździ do Danii na truskawki żeby nam potem dać

Suma: 192.000

I teraz czas na zapoznanie się z podręcznikiem do ekonomii 1 semestr - Future Value / Present Value - czyli wartość pieniądza w czasie. Tutaj interesuje nas wartość pieniędzy które otrzymamy za 35 lat czyli Present Value
Inflacja 3% lub 5%
PVv1 = 192.000 / (1,03^25) = 68.200
PV
v2 = 192.000 / (1,05^25) = 34.800

Tyle jest do wzięcia przy założeniu:
a) zarządzanie aktywami działa
b) pracodawca nie odkuwa swojej działki na pracowniku
c) inflacja będzie pod kontrolą
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 2
@Luki_78 można też potraktować ppk jako lokatę i wypłacać środki co rok, rezygnując z bonusów, ale wyciągając to co dopłacił pracodawca (pomniejszone o odpowiednie podatki).
  • Odpowiedz
@bugg: Od tego też jakiś tam podatek. Więc chyba też średnio się opłaca. A Państwo na tym się mega wzbogaci. Nawet pracodawca przekazując tą swoją część odprowadza od tego podatek. Ty też odprowadzasz podatek. Chcąc wypłacić, biorą podatek itd itd. Od wszystkiego w tym PPK państwo bierze część
  • Odpowiedz
  • 0
@levusek1992 bierze podatek, ale ostatecznie wychodzi się na spory plus, procentowo ;)
Patrząc na inflację każda złotówka więcej w kieszeni pracownika to plus.
Można dyskutować nad etycznym aspektem, pracodawca jest do tego zmuszany, ale realnie trzeba też dbać o własny tyłek ;)
  • Odpowiedz
@Luki_78: Od razu się wypisałem, pomijając to czy się wyjdzie na plus na tym, to nikt nie zagwarantuje mi tego, że te środki nie zostaną przeniesione na inne konto/plan a państwo łaskawie pobierze tylko 15% za transfer. W ciągu 40 lat które mam przed sobą do emerytury takich transferów może być kilka, więc nie dziękuję, wolę sam zarządzać swoimi pieniędzmi.
  • Odpowiedz
@bugg: @chwed:

Jak to co? Przecież tam jest wybieg psychologiczny, który de facto trzyma za ryj każdego januszka i grażynkę, bo trzeba podpisać, że:
oświadczam, że rezygnuję (...)
1) nieotrzymania wpłata powitalnej w wysokości 250 zł
  • Odpowiedz
@winda_orbitalna: No spoko, ale formularz mówi jasno - nie biorę w tym udziału.
Niech sobie będzie ten "wybieg psychologiczny", ale nie ma to wpływu na znaczenie prawne tego dokumentu, ma jedynie właśnie efekt psychologiczny.
  • Odpowiedz
@Luki_78: u nas zakład prawie 1000 osób, wszyscy wypisali pomijając osoby starsze ale nieogarniętych z linii produkcyjnej, ppk to typowe żerowanie na nieświadomości, żeby trzeba było składać dokument, żeby się z tego gówna wypisać...
  • Odpowiedz
@Luki_78: Zależy jak na to patrzeć. Jak na opcję oszczędzania do emerytury - zdecydowanie nie polecam. Głównie z powodów jak wyżej wymienionych - brak zaufania do stabilności prawa, praworządności instytucji państwowych, sporego ryzyka inflacyjnego.

Natomiast jako opcja krótko- i średnioterminowych lokat - jak najbardziej. Dzięki możliwości wypisania się w dowolnym momencie, jest ciekawą opcją. Niskie ryzyko, gdzie dodatkowo najpewniej będę przechodziła na bezpieczniejszy koszyk inwestycyjny - same obligacje; można sobie
  • Odpowiedz