Wpis z mikrobloga

Rynek usług finansowych po wyrokach TSUE w 2019 r., zmienia się diametralnie i bardzo dynamicznie. Koniec roku owocował w wiele dyskusji o jego kształcie i formach współpracy.

Nowy rok przynosi zatem szereg zmian zarówno w temacie wynagrodzenia dla pośredników, jak i bardziej istotne dla was - cenach produktów kredytowych. O ile na temat #kredythipoteczny wypowiadać się nie będę ( @marcpol czy marża w tym roku poszła w górę?) tak w przypadku kredytów gotówkowych widzę ogromną zmianę na niekorzyść i duże zagrożenie dla kredytobiorców - gdyż warunki cenowe które jeszcze pół roku temu były standardem, teraz są rzadkością, nieosiągalną dla wszystkich.

Co mam na myśli?

W tamtym roku zrobiłem wiele kredytów z oprocentowanie na poziomie 6,99-7,99%. Zdarzały się nawet kredyty na poziomie 5,49% ale to pojedyncze przypadki dla specyficznej grupy klientów.

Jak to wygląda teraz?

Otwierając pierwszy lepszy cennik kredytów gotówkowych:
-pewien śląski bank ma przy kwotach do 15k oprocentowanie 9,99% (wyżej się już nie da), a w zakresie 30-100k jest to 8,99%
-pewien bank który idzie na sprzedaż ma kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem 9,99% niezależnie od kwoty kredytu, do tego kosmiczne prowizje, tylko 14,99% - życie :)
-bank z gniazdem i orłem to od zawsze w sumie był drogi - 9,99% w standardzie i jakieś kosmiczne prowizje - przy okazji dostać tam kredyt gotówkowy nie będą klientem banku to dramat

Dlaczego o tym pisze?

Ponieważ teraz nie wystarczy iść do pierwszego lepszego banku aby dostać dobrą ofertę - jest to sztuką. W takich przypadkach warto zrobić mocny research albo udać się do doradcy który zna ofertę różnych banków i wybierze tą najkorzystniejszą

Jak duża jest różnica? Ile można zaoszczędzić?

Jeśli weźmiemy kredyt gotówkowy 50.000 na 8 lat:
w drogim banku zapłacimy ratę około 872zł - suma spłat: 83 724,94 zł
w przeciętnym banku zapłacimy rate około 819 zł - suma spłat: 78 635,36 zł
w odpowiednim banku zapłacimy ratę około 735zł - suma spłat: 70 644,85 zł

Czy 13.000 lub 8.000zł różnicy to dużo czy mało? Pozostawię was z tym samych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A to wszystko tylko w założeniu, że nikt wam nie dowali ubezpieczenia...

#kredyt #pozyczka #bank #banki #bankowosc
  • 7
  • Odpowiedz
w drogim banku zapłacimy ratę około 872zł - suma spłat: 83 724,94 zł

w przeciętnym banku zapłacimy rate około 819 zł - suma spłat: 78 635,36 zł

w odpowiednim banku zapłacimy ratę około 735zł - suma spłat: 70 644,85 zł


@KromkaMistrz: To zawsze mnie zadziwiało jak widziałem porównania dla kredytów hipotecznych. Od 160% do 210%. Przy kwotach kredytu to robi ogromne wrażenie... Bardzo dobry wpis. Na szczęście mnie temat zwracania prowizji
  • Odpowiedz
@KromkaMistrz: Mimo, że wyrok TSUE nie dotyczył bezpośrednio kredytów hipotecznych to widać przygotowania banków na takim sam obrót spraw w kwestii kredytów hipotecznych. Coraz więcej banków oferuje kredyty hipoteczne bez prowizji. Oczywiście banki nie są instytucjami charytatywnymi i próbują zarobić w innym miejscu.

Bez względu na to marże kredytów hipotecznych ciągle rosną. Jest to związane głównie z większym obciążeniem sektora bankowego przez różne opłaty i regulacje oraz dużym popytem.

@OptiFinance:
  • Odpowiedz
@eshabe: szczerze? Nie wiem czy jest czy nie jest :) Teoretycznie są dostępne warunki cenowe w kampaniach reklamowych, ale wole się bankom nie narażać ;) ot taki zabieg kosmetyczny - i tak każdy wie o jaki bank chodzi :)
  • Odpowiedz