Wpis z mikrobloga

#socjologia #spoleczenstwo #psychologia #pytanie #przemyslenia #boomer

Chciałem was zapytać jak rozumiecie "pokolenie"?

Dla mnie jest to zbiór osób w zbliżonym wieku, które #!$%@?ą wspólne przeżycia historyczne,polityczne, popkulturowe, podobne sprzęty electro, To ludzie, którzy wychowywali się w tym samym ustroju politycznym, którzy dorastali kibicując tym samym sportowcom, słuchali tych samych muzyków, wychowywali się na tych samych filmach, serialach. W szkole mieli identyczny/zbliżony podstawę programową.

Zerkam sobie na pokolenie tzw. "boomerów" a tak: to ludzie urodzeni między 1946-1964. Serio?
Człowiek urodzony rok po wojnie to te same pokolenie co człowiek urodzony po śmierci Kennedy'ego?
Przecież boomer 46' w momencie narodzin boomera 64' miał 18 lat!
On mógłby być jego ojcem
Gdy Polska grała na mundialu w RFN boomer 64' miał 9 lat, a boomer 46' 28!

Podobnie chociażby pokolenie "millenialsów". Widziałem definicję, że to ludzie urodzeni 1982-1997.
Nie powiecie mi, że ktoś urodzony w 82 to te same pokolenie, styl życia, popkultura i doświadczenia z dzieciństwa co ktoś urodzony w 97.

"Pokolenie" to powinno być max. 4-5 lat.
rales - #socjologia #spoleczenstwo #psychologia #pytanie #przemyslenia #boomer 

Ch...

źródło: comment_1581075196psFOLZNMGUCJh38yFesGhL.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@rales: socjologowie wskazują, że to ok. 30 lat. Nie chodzi o doświadczenia jednostki, a cechy wspólne ludiz urodzonych w przedziałach lat. Ukształtowani przez czynniki zewnętrzne.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rales: w Polsce, generacja X to lata 1965 do 1985. Od 1985 do 1995 są milenialsi. Potem jest generacja Z i szambo. Po Z, Amerykanie wyróżniają generacje Alfa, iGen. To dzieci milenialsów.
  • Odpowiedz
@rales: To dlatego, że nie chodzi o wspólne przeżycia, a wspólne poglądy. Np. Pokolenie X nastawione jest na "wyścig szczurów", często zwracają uwagę jak drogim samochodem ktoś jeździ itp. tzw. pokolenie fura, skóra i komóra, i nie ma tu znaczenia dokładna data urodzin. Pokolenie Y nie jest zainteresowane karierą i woli samorozwój - i znowu, co za różnica czy taka osoba urodziła się w '80 czy '95, mogą mieć innych
  • Odpowiedz
@rales: Pierwsza rzecz to gdzie - osoby z przewagą cech np. generacji x w Ameryce będą w innym czasie niż w Polsce (w Polsce później). Różnice między 'tu a tam' zacierają się z czasem z powodu globalizacji i doganiania pierwszego świata pod względem wychodzenia z biedy i dostatku.
Dwa - inaczej się to objawia w różnych krajach. U nas z powodu mentalności rozbiorów, biedy i komuny jest podobnie do tego
  • Odpowiedz