Wpis z mikrobloga

Czy przewodniczący rady miejskiej może wszystko? Mieszkaniec Kęt przed rozpoczęciem sesji rady miejskiej złożył pisemny wniosek o zabranie głosu, a przewodniczący...podarł go.¯\(ツ)_/¯
Co więcej, obraził składającego go mieszkańca, gdy ten zapytał, gdzie może złożyć skargę na jego zachowanie:

Co mnie to obchodzi? Może mam panu ułatwić jakiś wyrok, pręgierz wybudować dla siebie? Niech się pan zastanowi albo zmieni leki.

Kategorycznie odmówił dopuszczenia mieszkańca do głosu, a inaugurując posiedzenie rady powiedział:

Czasem sesja musi mieć taki wstęp, niektórych mieszkańców sobie nie wybieramy.

Chwilę później głos zabrał burmistrz, który polecił straży miejskiej wyprowadzenie mieszkańca z sali, choć ten nie zakłócał obrad, a jedynie prosił o możliwość zabrania głosu. Podjęliśmy interwencję i napisaliśmy do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kętach wniosek w trybie artykułu 241 KPA, o dopuszczenie mieszkańców do głosu w czasie sesji, na co zezwala statut gminy Kęty, oraz zaprzestanie lekceważącego i poniżającego ich traktowania.
W tekście na naszej stronie znajdziecie nasze pismo i komentarz mieszkańca, który został tak potraktowany: https://siecobywatelska.pl/czy-przewodniczacy-rady-miejskiej-moze-wszystko/
Nagranie z całego zajścia można obejrzeć poniżej.
_
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #kety

WatchdogPolska - Czy przewodniczący rady miejskiej może wszystko? Mieszkaniec Kęt prz...
  • 90
  • Odpowiedz
@Watchdog_Polska: Może warto wziąć pod uwagę, że udział mieszkańca w sesji jest regulowany ustawą danego organu. Np. w moim mieście mieszkaniec powinien złożyć pisemny wniosek w biurze rady, 7 dni przed sesją z dokładnym opisem na jaki temat będzie się wypowiadał. Może w tym przypadku tak też jest i składanie wniosku w trakcie sesji na ręce radnego mija się z celem ?
Wyobrażacie sobie taką sytuację teraz że każdy może sobie
  • Odpowiedz
@samuraj24: Statut Gminy Kęty – § 40 ust.5 – jasno określa, że Przewodniczący Rady może udzielić głosu osobie nie będącej radnym, a dalej określa, że jeśli wystąpienie nie jest na temat, zakłóca porządek, można odebrać głos. Tu nastąpiła zupełnie inna sytuacja.
  • Odpowiedz
Na sesjach rady jest punkt "zapytania i wolne wnioski", a przynajmniej u mnie w Augustowie. Uważam, że jak mieszkaniec chce oficjalnej odpowiedzi albo żeby wniosek był procedowany, musi pewnie w jakimś terminie złożyć oficjalnie na piśmie, tak żeby radni mieli czas na zapoznanie z nim.
  • Odpowiedz
@pablo_see: Przeczytaj nasz poprzedni komentarz i to, co napisał mieszkaniec, który jest bohaterem tej historii.

Konieczność składania pisemnego wniosku o udzielenie głosu podczas sesji to pomysł przewodniczącego rady. Zdecydował o tym jeszcze w poprzedniej kadencji, bez jakiegokolwiek uzasadnienia.

Początkowo nie zgadzałem się na to, aby pisemny wniosek był warunkiem zabrania głosu w czasie sesji rady miejskiej, jednak za namową innych osób kilkukrotnie taki wniosek składałem i złożyłem go również 31.01.2020 r.
  • Odpowiedz
@pablo_see: Na obecną chwilę wystosowaliśmy do Przewodniczącego Rady wniosek w trybie artykułu 241 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, w którym wzywamy do: umożliwienia mieszkankom i mieszkańcom zabierania głosu podczas sesji i posiedzeń i do zaniechania lekceważącego i poniżającego traktowania mieszkanek i mieszkańców i składanych przez nich pism. Analizujemy jeszcze inne możliwości.
  • Odpowiedz
Może warto wziąć pod uwagę, że udział mieszkańca w sesji jest regulowany ustawą danego organu. Np. w moim mieście mieszkaniec powinien złożyć pisemny wniosek w biurze rady, 7 dni przed sesją z dokładnym opisem na jaki temat będzie się wypowiadał. Może w tym przypadku tak też jest i składanie wniosku w trakcie sesji na ręce radnego mija się z celem ? Wyobrażacie sobie taką sytuację teraz że każdy może sobie coś mówić
  • Odpowiedz
@Serghio: Straż miejsca i policja na sesjach rady gminy miasta które liczy np. 1500 mieszkańców.
Gdzie straży miejskiej niema
Policja to śmiech na sali
A sesję rady gminy trzeba transmitować bo takie prawo...
A potem na całą polskę leci wizytówka miasta bo przyjeżdżają z taczkami, świniami, kurami na sesje rady gminy. Bo to wina rady gminy że w gminie jest ptasia gryba i jakiemuś "rolnikowi" musieli wybić 50 kur.
  • Odpowiedz
@samuraj24:

Wyobrażacie sobie taką sytuację teraz że każdy może sobie coś mówić kiedy che od tak


Aż strach pomyśleć co by było, gdyby każdy mógł głosować na kogo chce ot tak, bez jakiegokolwiek uzasadnienia!
  • Odpowiedz