Wpis z mikrobloga

Uszanowanko, jestem początkującym graczem (~300h xD) i mam kilka pytań od nowicjusza:
1. Floty handlowe:
Do tej pory wybierając misję "ochrona handlu" wybierałem trade noda gdzie według gry przewidywalne zyski były największe i tam wysyłałem cała swoją flotę. Czy to dobry sposób? Czy lepiej dzielić swoją flotę handlowa na mniejsze stacki i ochraniac wszystkie TN w których mamy kupca?
2. Idee:
Zawsze mam problem wyborem idei, czy są jakieś kluczowe idee które uniwersalnie można wybrać dla większości państw? Jakie idee sa OP a jakie to totalne crapy których prawie nigdy się nie wybiera?
3. Szerokość pola walki:
Czy jeśli moja szerokość to powiedzmy 30 to największa efektywność uzyskujemy mając w stacku 30 jednostek liniowych i 30 artylerii? Czy jeśli bym miał 40-0-40 to te dodatkowe 20 jednostek poza zwiekszeniem wyniszczenia nie będzie miało żadnego wpływu na bitwę?
4. Rewolucja:
O co właściwie chodzi? Do tej pory zauważyłem tylko, że w Europie pojawia się jakieś państwo rewolucyjne i ja dostaje karę do prestiżu za "kontrrewolucje". Jak zostać takim państwem rewolucyjnym, z czym się to wiąże i jak sie pozbyć tej kary za kontrrewolucje?
5. Wybór jednostek:
Jakie ulepszone jednostki wybierać? Są jakieś OP formacje które się zawsze wybiera i crapy których się nigdy nie tyka? Czy zawsze mamy do wyboru między jednostkami ofensywnymi i defensywnymi?
6. Religious peace
Jak go osiągnąć po wojnie religijnej w HRE? Do tej pory udawało mi się tylko wprowadzić religie państwową jako protestanci albo katolicy, w przypadku protestantów to spoko ale grając katolikami to dramat i spadek autorytetu że względu na heretykow.

Nie chciałem tworzyć osobnych postów do każdego zagadnienia więc pytania zbierałem i notowalem (wykreślalem te na które udało mi się uzyskać odpowiedź) dobre 3 tygodnie zanim odważylem się tutaj napisać, Dziękuję wszystkim, którzy chociaż to przeczytali xD
#eu4
  • 8
@GreXiu666: 1. Nawet Paradox nie ogarnia w 100% jak działa system handlowy, więc nie ufaj aż tak bardzo temu co mówi komputer. Często dużo bardziej się opłaca podnieść Trade Power w nodzie z którego zbierasz kasę niż z tego z którego przekierowujesz.
2. Tu wielu ludzi ma mieszane opinie, poza tym, że Naval ssie xd Ja lubię brać Economic, Innovative i Defensive. Quantity też jest ekstra ale często biorę je później.
@GreXiu666:
Ad. 1 J.w. warto trochę pokombinować samemu
Ad. 2 Zależy od stylu gry. Np. niektórzy niemal nie korzystają z pożyczek, a dla tych, którzy jadą na nich non stop obniżenie odsetek to najlepsza idea. Ogólnie defensive na początku jest raczej uznawana za bardzo mocną, co do niemilitarnych idei to już mocno zależy od danego państwa. Ja lubię ekonomiczne za bonus do kasy i developmentu, co też ułatwia zdobycie instytucji, ale
@GreXiu666:
1. Tak z własnych obserwacji (czyt. wyjąłem wnioski z dupy i nie umiem ich niczym poprzeć) to najlepiej tam, gdzie masz mało lub z kimś najsilniej konkurujesz. Jak w węźle głównym masz 85%, a w sąsiednim z którego ciągniesz 20% to wg. mnie lepiej do drugiego posłać stateczki, ale jak w głównym masz 40% to raczej tam bym słał. Zawsze możesz po prostu poprzekładać gdzie popadnie i sprawdzać w zakładce
@Jan_K: @Ks_Robag:
1. Czyli lepiej słać cała flotę w jedno najkorzystniejsze miejsce niż w kilka mniejszych flot w różne TN?
4. To znaczy, że te debufy do prestiżu dla państw nierewolucyjnych mają być zachęta do zjechania państwa rewolucyjnego?
@GreXiu666:
1. Oj to różnie, jak masz tych statków ze 20 to w jeden, jak 200 to rozdziel np. na 4 floty i do 4 TN. Ogólnie im więcej, tym mniej opłacalny jest każdy z nich, ale kiedy w bardzo bogatym węźle zabierasz dla siebie kilkadziesiąt procent tymi statkami to i tak każdy kolejny jest na plus. Ten system ma zbyt wiele zmiennych i niuansów, żeby dało się na cokolwiek odpowiedzieć
@GreXiu666:
1. Ta ochrona statków jest dobra, kiedy masz długi łańcuch nodów, przez które idzie handel i jak ochraniasz nody z tego węzła to wtedy bonusy są olbrzymie, ale to raczej w końcowej fazie gry, jak się rozwiniesz i dla lepszych okrętów.
2. Zależne od państwa. Ja osobiście uwielbiam administacyjną i dyplomatyczną. Ostatnio doceniłem bardzo offesywną. Dla małych państw dobrze brać jest quanity; arystokratyczną dla hord, jak problem z religiami (np