Wpis z mikrobloga

Motomirki, na wstępie wybaczcie, że taguje #motocykle ale tagi #skutery czy #50ccm są raczej martwe, a tak ktoś na bank fachową radą pomoże.
Noszę się z zamiarem zakupu motoroweru - tak żeby spróbować jak to się jeździ na dwóch kółkach z silnikiem. Uprawnień z racji pamiętania czasów gdy I sekretarzem KC PZPR był Wojtek J. nie muszę posiadać. Jak się wkręcę najwyżej pójdę na kurs A (125ccm odpada z braku kat B).
Zakup na firmę będącą czynnym podatnikiem VAT więc bierzemy pod uwagę cenę netto.
1. Z tego co czytałem to jeden pies czy to będzie Junak, Zipp, Barton czy inny bo wszystko to chińczyk z tym samym silnikiem a różnią się wyglądem i napisami na karoserii. Czy różnica cenowa pomiędzy np. Junakiem 902 a Bartonem Fighterem przekłada się na cokolwiek?
2. Jakie dodatkowe koszty po zakupie samej maszyny będę musiał ponieść? Domyślam się, że będą to minimum: rejestracja, OC, kask, kurtka, rękawiczki. Buty? Spodnie?
3. Czy da się do takiego #!$%@? zamontować sakwy boczne? Czy trzeba dokupować jakiś stelaż lub bagażnik?
4. Jak z jazdą w temperaturze ok zera stopni? Domyślam się, że podobnie jak na rowerze wiele warstw, bielizna termo (oczywiście w większej ilości z racji braku pedałowania) i uważanie na mokre linie i liście. Czy są może jakieś typowo motocyklowe rozwiązania?

Pomijam kwestie zmiany cylindrów, gaźników itp bo wiadomo jak wygląda stan prawny.

Będę zobowiązany za wszelkie porady ()
  • 16
  • Odpowiedz
Domyślam się, że podobnie jak na rowerze


@Zelazko_MPM: pamiętaj że to są inne prędkości i wystygnięte ciało, jak po sezonie zimowym będziesz miał problemy ze stawami to sobie popsujesz i moto i rower :/ ale to ktoś kto jeździ może jednak się wypowie, bo ja tylko ze słyszenia wiem
  • Odpowiedz
@Zelazko_MPM: Jakaś duża różnica w cenie między kursem na AM a A/A1? Chińskie 125 często mają bardzo mało mocy i średnio to jedzie. Ja bym celował w minimum 15KM, lub jakiś 2t odblokowany. Uczyłem się jeździć na Romecie, dziewczyna już tego błędu nie popełniła i jako pierwsze moto kupiła 2t 125ccm. Na tym się naprawdę fajnie jeździło, trasy po 200km też.

Ale wszystkie te problemy odpadają jak kupisz jakieś 250-300-350-400ccm
  • Odpowiedz
Jakaś duża różnica w cenie między kursem na AM a A/A1?


@DMMotoAdventures: Nie mam pojęcia, ale AM nie potrzebuję gdyż dłuuuugo przed 2013 skończyłem 18 lat. Więc można sobie poćwiczyć bez uprawnień.

2T nowego to raczej nie kupię nowego już ze względu na normę Euro4. Bo musi być nowy i fakturę.
  • Odpowiedz
ja bym poszedł w kufer centralny


Zapewne użytkowo masz rację ale wizualnie mi się to nie podoba ;)
Nie wiem natomiast jak z pakownością takiego rozwiązania - kask wejdzie, ale czy np. taki standardowy segregator A4?

Sakwy na co dzień do miasta
  • Odpowiedz
Zlikwidowali mi dogodne połączenie do pracy więc 20 km w jedną stronę drogami gminnymi jak mi się nie będzie chciało roweru wyciągać.


@Zelazko_MPM: na dowód masz max 50 cm3, 4 kW, 45 km/h. Idź lepiej na prawo jazdy. To chociaż jakieś boczne drogi czy krajówki z większym ruchem?

Nie wiem natomiast jak z pakownością takiego rozwiązania - kask wejdzie, ale czy np. taki standardowy segregator A4?


@Zelazko_MPM: są
  • Odpowiedz
Idź lepiej na prawo jazdy


@HetmanPolnyKoronny: Jeśli mi się spodoba to pewnie pójdę. A drogi to tak jak napisałem gminne a na większości trasy ograniczenia i tak do 40.
Zawsze blokadę można zdjąć i cylinder włożyć 80ccm (oczywiście walory prawne pomijam).
  • Odpowiedz
1. Z tego co czytałem to jeden pies czy to będzie Junak, Zipp, Barton czy inny bo wszystko to chińczyk z tym samym silnikiem a różnią się wyglądem i napisami na karoserii. Czy różnica cenowa pomiędzy np. Junakiem 902 a Bartonem Fighterem przekłada się na cokolwiek?


@Zelazko_MPM: Kwestia, czy chcesz kupić nówkę czy używkę. Jak nie miałeś do tej pory do czynienia z piździkiem 50cc to na początek kup sobie najzwyklejszego 50cc Chińczyka - masz dostęp do dużej ilości tanich, nowych części na allegro czy innych sklepach motoryzacyjnych.

2. Jakie dodatkowe koszty po zakupie samej maszyny będę musiał ponieść? Domyślam się, że będą to minimum: rejestracja, OC, kask, kurtka, rękawiczki. Buty?
  • Odpowiedz
  • 0
@Goofas: I to jest konkret odpowiedz! Dziękuje.
#!$%@? nowy, faktura, wszystko oprócz ubrań w koszty, VAT do odliczenia.
A powiedz mi jeszcze czy to prawda ze to wszystko chińskie lubi się samo rozkręcać? Bo już się naczytałem o tym dużo. Mam nadzieje ze to dowody anegdotyczne.
  • Odpowiedz
#!$%@? nowy, faktura, wszystko oprócz ubrań w koszty, VAT do odliczenia.


@Zelazko_MPM: Dobrze dotrzyj Silnik (500km jedziesz na 60-70% manetki, wymieniasz olej, ponownie 500km na 70-80% manetki, wymiana oleju i możesz dawać ma maksa piździkowi), sprawdź, czy Olej jest w wystarczającej ilości (Motul 10W40 polecam), daj do wyregulowania zawory (jeżeli 4T).

A powiedz mi jeszcze czy to prawda ze to wszystko chińskie lubi się samo
  • Odpowiedz